Článek
Söder položil u pomníku obětí povstání ve varšavském ghettu z roku 1944 věnec a poklekl. Na stejném místě poklekl také Brandt. Událost představovala v době studené války zlom v napjatých vztazích mezi Západním Německem a Polskem a Brandtovo gesto bylo vnímáno jako prosba o prominutí za zvěrstva, kterých se nacistické Německo dopustilo za druhé světové války, připomněl list Süddeutsche Zeitung.
„Chceme začít novou kapitolu ve vztazích s Polskem. Polsko je důležitým partnerem v oblastech bezpečnosti a migrační politiky,“ uvedl Söder. Dodal, že Bavorsko má zájem také na prohloubení hospodářské spolupráce. Pomoci by přitom mělo nové bavorské zastoupení ve Varšavě. V Praze funguje zastoupení Svobodného státu Bavorsko už od roku 2014.
Předseda bavorské konzervativní Křesťansko-sociální unie (CSU) Söder je na návštěvě Varšavy den poté, co ji navštívil také předseda jeho sesterské Křesťanskodemokratické unie (CDU) a společný kandidát CDU/CSU na kancléře v nadcházejících předčasných volbách Friedrich Merz.
V Česku půjde o jádro
Bavorský premiér ve Varšavě avizoval, že všechny bavorské památníky připomínající oběti nacismu budou mít napříště také popisky v polštině. V německých koncentračních táborech bylo během druhé světové války vězněno a zavražděno také mnoho Poláků a polských Židů.
Ve čtvrtek Söder navštíví Prahu, kde se setká s premiérem Fialou. Bavorský premiér avizoval, že chce v Česku jednat mimo jiné o spolupráci v jaderné energetice, zajistit by chtěl Bavorsku dodávky elektřiny z českých jaderných elektráren. Na programu je podle Södera také jednání o kulturní a jazykové výměně.