Článek
Ministerstvo rozhodnutí zdůvodnilo tím, že příbuzní neodstranili nedostatky ve své žádosti. Úřad už loni na podzim řízení přerušil a žadatele vybídl k předložení dalších dokladů.
Proti zastavení řízení podali Baťovi příbuzní opravný prostředek, takzvaný rozklad, o kterém na základě návrhu příslušné komise rozhodne ministr financí Peter Kažimír.
Slovenský ministr spravedlnosti Tomáš Borec navíc navrhuje zbavit funkce soudce Pavla T. z Okresního soudu Bratislava I, který rozhodoval v případě náhrady majetku potomků Jana Antonína Bati. Podle ministra soudce v této věci rozhodl neoprávněně.
Vzkaz dalším soudcům
Jana Antonína Baťu v roce 1947 odsoudili na základě Benešových dekretů v nepřítomnosti k 15 letům vězení a propadnutí majetku za kolaboraci s nacismem. Rehabilitace se dočkal v roce 2007 v České republice a loni na Slovensku, když bratislavský krajský soud před časem potvrdil rozhodnutí okresního soudu, že J. A. Baťa s Němci nespolupracoval, a rozsudek z roku 1947 zrušil. [celá zpráva]
Verdikt bývalého Národního soudu zrušil bratislavský soudce Pavol T., a umožnil tak obnovení procesu. Ministr spravedlnosti Tomáš Borec považuje povolení řízení za disciplinární provinění, protože v této věci nejednal jako zákonný soudce .
„Je to vzkaz všem soudcům, že pokud budou zanedbávat nebo porušovat své povinnosti, tak přijde reakce,“ cituje agentura SITA ministra Tomáše Borce.
Do Baťova impéria patřila na Slovensku čtyři průmyslová centra: Partizánske, Svit, Nové Zámky a Bošany. Prostřednictvím akciové společnosti vlastnil Baťa také Bojnický zámek.