Článek
„Ministerstvo doufá, že Spojené království pomůže velvyslanci co nejrychleji získat přístup k ambasádě. Spojené království je podle mezinárodního práva, včetně Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích, povinné toto udělat,” napsalo v dopise exilové ministerstvo zahraničí Barmy.
Na Twitteru dokument sdílel Výbor na obranu barmského parlamentu (CRPH), který veřejně vystupuje za exilovou vládu a zastupuje svržené zákonodárce z Národní ligy pro demokracii (NLD)
Press Release by Ministry of Foreign Affairs of the Republic of the Union of Myanmar. pic.twitter.com/JCoyearOft
— CRPH Myanmar (@CrphMyanmar) April 8, 2021
Britské ministerstvo zahraničí zatím na dopis nereagovalo. Ve čtvrtek ráno ale podotklo, že velvyslance Minna odvolala nová barmská vláda a toto rozhodnutí je třeba respektovat.
Velvyslanec s pučem nesouhlasí
Podporovatelé vojenského puče obsadili londýnskou ambasádu v noci na čtvrtek. Vojenský atašé zbavil dosavadního velvyslance Kyawa Zwara Minna funkce a do budovy ho už nevpustil. Noc tak strávil ve svém autě.
Barmskou ambasádu v Londýně obsadili zastánci puče, velvyslance vyhodili
Barmská armáda převzala moc v zemi 1. února. Svrhla tamní vládu a vyhlásila výjimečný stav. Armáda své kroky zdůvodnila údajnými podvody při loňských listopadových volbách, v nichž vyhrála vládní strana NLD nositelky Nobelovy ceny za mír Su Ťij.
Velvyslanec Minn s pučem nesouhlasí a opakovaně požádal nejen Spojené království, aby novou vládu neuznalo. Vyzval také k propuštění svržené šéfky vlády Su Ťij a řekl, že hodlá spolupracovat s kýmkoli, kdo „přinese do Barmy demokratickou změnu”.