Článek
Ze svého domu vidí bariéru ze žiletkového drátu i tři metry vysoký drátěný zátaras, který postavili vojáci na maďarské straně. „Šlo jim to hodně rychle. Ten pohled mě však netěší, domníval jsem se, že Evropa se už plotů navždy zbavila,“ kroutí hlavou Milan.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Bariéra má zabránit přechodu migrantů přes chorvatsko-maďarské hranice, stejně jak to od poloviny září funguje na maďarsko-srbské hranici.
Přechod migrantů přes chorvatské území zatím probíhá rychle a organizovaně. Od hranic se Srbskem je převážejí autobusy a vlaky k hranicím Maďarska. Běženci jsou následně vlaky přes celé Maďarsko převáženi k hranicím Rakouska.
„V obci zatím pohyb migrantů neregistrujeme. Občas tudy projede několik autobusů plných běženců. Pohybuje se zde víc vojáků a policistů, ale jinak je klid,“ říká starosta obce Bermend Ferenc Theisz.
Pancéřové vozy parkují u školy
Žáci místní základní školy právě procházejí pod dohledem učitelek do vedlejší budovy na oběd. Především kluci si se zájmem prohlížejí tři obrněné vozy humvee, které jsou odstaveny v areálu školy.
„Jsou zde dočasně. Potřebovali nějaký ohrazený prostor a areál školy byl k tomuto účelu ideální. Vojáci přespávají v tělocvičně naší školy, hotel byl údajně moc drahý,“ dodává omluvně starosta, kterému je jasné, že pohled na vojenskou techniku zaparkovanou přímo u školy nepůsobí právě mírumilovně.
Problémy řešil jediný zmrzlinář v obci. „Dojížděl k nám denně z chorvatské strany, ale dnes je hranice otevřena a zítra může být zavřena. V tak nejisté situaci raději zavřel krám a předčasně ukončil sezónu,“ líčí starosta obce Beremend.