Článek
"Církevní komise dospěla k závěru, že babyboxy jsou malou součástí války, kterou začal Západ proti Rusku už před mnoha lety. Je to speciálně vypracovaná akce kvůli zničení ruské rodiny. Babyboxy jsou zbraň, něco jako samohybná houfnice," prohlásil Smirnov. A to prý Rusové za "bedny na dítě" platí milión rublů (asi 360 000 Kč).
Smirnov nicméně upozornil, že nehovoří za celou církev, ale pouze za komisi. Mluvčí moskevského patriarchátu Vsevolod Čaplin před časem pochválil babyboxy jako "ušlechtilou věc" zachraňující životy.
Církev dosud k oficiálnímu názoru nedospěla. Dilema podle jednoho z biskupů zní, že zařízení se jeví užitečné, pokud zachraňuje životy. Ale může být špatné, pokud "provokuje" zřeknutí se dítěte.
Povolit, nebo zakázat?
Ani úřady si podle serveru newsru.com nejsou jisty, zda mají babyboxy oficiálně povolit, anebo zakázat. Ruští vyšetřovatelé ale argumentují, že legalizace babyboxů by pomohla snížit počet vražd novorozenců, jichž bylo loni 136.
Najdou se experti, kteří tvrdí, že babyboxy jsou vlastně polozapomenutý ruský vynález. "Před 250 lety bývalo v moskevském carském sirotčinci na Soljance 'okno života'. Každým rokem tam přinášeli okolo 12 000 dětí," tvrdí šéf svazu pediatrů Alexandr Baranov, podle kterého se tímto způsobem zachránilo okolo 700 000 životů.
Prvního klienta zaznamenaly ruské babyboxy na podzim 2011 v jihoruském letovisku Soči. Tamní zařízení bylo dovezeno z Česka a další exempláře se postupně rozšířily do dalších končin.