Článek
O vzniku frakce se v ranním vysílání CNN Prima News rozhovořil Babiš. „Bude to poprvé v historii, co nějaký český politický subjekt založí novou frakci,“ prohlásil. Zapomněl přitom na frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR), kterou spoluzakládala ODS už v roce 2009, tedy pět let po vstupu České republiky do Unie.
Babiš nechtěl prozradit, s kým ANO jedná. Výsledek jednání zveřejní v pondělí. „Bude to napínavé, uvidíme, kolik se nám podaří přesvědčit dalších europoslanců,“ dodal.
Podle maďarského deníku Népszava ale vznik nové frakce iniciuje maďarský premiér Viktor Orbán a chce přibrat právě ANO a slovenský Směr. Deník s odvoláním na bruselské zdroje uvedl, že by nová frakce mohla vzniknout na základě visegrádské čtyřky.
List upozornil, že Fidesz momentálně nepatří do žádné frakce EP, hnutí ANO vystupuje z liberální frakce Renew Europe i z evropské strany ALDE a Strana evropských socialistů pozastavila členství Směru. „Do nového seskupení by mohla vstoupit také polská strana PiS, která je momentálně součástí frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR),“ uvedl maďarský deník.
PiS je však výrazně protiruská strana, což se o Fideszu a Směru říct nedá.
Sedm ze 720
Podmínkou vytvoření nové frakce v EP je minimální počet 23 poslanců ze sedmi různých členských zemí. ANO jich má sedm, Fidesz 11 a slovenský Směr pět.
V nové frakci bude ANO podle Babiše moci prosazovat svůj program. „Náš program je suverenita a bezpečnost, bojovat proti nelegální migraci a změnit Green Deal,“ uvedl.
„My jsme se snažili v rámci frakce Renew Alde prosadit náš program. Protože my nezradíme naše voliče za to, aby byla naše Klára Dostálová místopředsedkyní Evropského parlamentu,“ popsal Babiš důvody, proč ANO opustilo frakci Renew. Sama liberální frakce měla s názory hnutí ANO problém a několik stran do ní kvůli přítomnosti ANO odmítalo vstoupit.
„Jsme bohatá nevěsta, snažili jsme se, nepovedlo se,“ dodal. ANO má v europarlamentu sedm poslanců z celkových 720.