Článek
Babiš, který v pátek v Maďarsku strávil zhruba tři hodiny, připomněl, že zástupci zemí V4, tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, naposledy společně jednali v červnu. "Chceme se co nejdřív potkat s kolegy z V4, ještě před neformálním summitem, který má být v Salcburku 19. září," uvedl český premiér.
Také v červnu se schůzka premiérů V4 uskutečnila před unijním summitem, po kterém Babiš prohlásil, že zemím V4 se na něm podařilo prosadit konec kvót pro přerozdělování migrantů.
Ekonomická spolupráce ČR a Maďarska se podle Babiše vyvíjí velice dobře. "Naše firmy dnes investují v Maďarsku stále víc, je tam velký potenciál ve zbrojařině," řekl. Orbán uvedl, že se s Babišem shodl na potřebě ekonomické vztahy posílit, a to se zvláštním důrazem na spolupráci ve zbrojním průmyslu.
Roztříštěné unijní programy
V otázce evropského rozpočtu český předseda vlády podle svých slov vysvětloval Orbánovi svůj pohled na náklady evropských struktur a na unijní programy, které se teď mají měnit. "Nevidíme důvod, proč Evropská komise navrhuje úplně nové programy, proč například programy ohledně obrany a ochrany vnějších hranic jsou tak roztříštěné," podotkl.
Babiš s maďarským premiérem mluvil tři dny poté, co oba navštívili Itálii, která se potýká s migrační krizí. Zatímco Babiš se setkal v úterý s italským předsedou vlády Giuseppem Contem, Orbán v Miláně jednal s italským ministrem vnitra Matteem Salvinim. Podpořil ho v jeho tvrdém postoji vůči migrantům. Babiš uvedl, že se původně chtěl s Orbánem sejít v Itálii, z protokolárních důvodů to ale nebylo vhodné.
Babiš v úterý v Římě řekl, že řešením migrační otázky je kombinace finanční podpory státům jako Itálie, zemím severní Afriky a také těm africkým státům, odkud migranti přicházejí. Potvrdil zároveň český postoj, že Česká republika nepřijme v rámci přerozdělování uprchlíků ani jednoho migranta. Poté Babiš v souvislosti s migrací navštívil Maltu. [celá zpráva]
Potřeba „neotřelých nápadů”
Maďarská zpravodajská agentura MTI napsala, že Orbán po setkání s Babišem označil český návrh pro řešení evropských migračních problémů za "velmi rozumný". Dodal, že maďarská vláda je připravena jej podpořit. Visegrádská skupina a Itálie si podle Orbána "musí navzájem pomoci", protože pohledy všech pěti zemí jsou si v tomto směru blízké.
Maďarský premiér si podle MTI po schůzce se svým českým protějškem pochvaloval možnost jednat o problémech EU s "netradičním" politikem. Zdůraznil, že jsou potřeba "neotřelé nápady".