Článek
Arménský premiér Nikol Pašinjan uvedl, že zahynulo podle předběžné bilance 49 arménských vojáků. Boje se podle něj zklidnily, nadále ale pokračují.
Ázerbájdžánská armáda podle arménského webu Armenpress ostřelovala arménské území přinejmenším v okolí měst Goris a Džermuk. Útok podle arménské strany začal krátce po půlnoci místního času (22:05 SELČ). Obě strany ohlásily oběti na životech.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyzval k ukončení bojů.
Pašinjan si kvůli nové eskalaci konfliktu s Ázerbájdžánem telefonoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, uvedl TASS.
Útok začal v noci
Jeden z obyvatel Gorisu portálu news.am sdělil, že zhruba od půl dvanácté večer místního času bylo ve městě slyšet dělostřelectvo. U Kornidzoru si pak místní všimli dronů, uvádí stejný zdroj.
❗️Azerbaijani Armed Forces began intensive shelling of Armenian positions
— NEXTA (@nexta_tv) September 12, 2022
It is reported that Azerbaijani Armed Forces are striking settlements along the border with Armenia with artillery, mortars and drones.The defense ministries of both countries have confirmed clashes.
1/3 pic.twitter.com/4Mc526NSUr
Ázerbájdžánská agentura APA uvedla, že podle tamního ministerstva obrany arménské ozbrojené síly použily nejrůznější zbraně včetně minometů k útoku na pozice, úkryty a základny ázerbájdžánské armády, což prý vedlo ke ztrátám na životech a poškození vojenské infrastruktury.
Útoky se podle informací na sociálních sítích odehrály také mimo oblast Náhorního Karabachu, který je již desítky let předmětem sporu obou zemí. Rozsáhlejší konflikt na podzim roku 2020 skončil po šesti týdnech porážkou Arménie, která si ale i díky ruskému zprostředkování udržela kontrolu nad většinou Náhorního Karabachu.
Moskva má v oblasti mírové jednotky, konflikty ale nejsou výjimečné. Před měsícem Rusko obě strany opět vyzvalo ke zdrženlivosti poté, co Ázerbájdžán oznámil dobytí několika arménských pozic.