Článek
Podporovatelé dvaapadesátiletého Australana o nynějším procesu hovoří se slovy „teď, nebo nikdy“. Lidskoprávní nevládní organizace Amnesty International uvedla, že Assangeova prohra a jeho vydání do USA by „z investigativní žurnalistiky udělaly zločin“ a celosvětově by ohrozily svobodu médií. Pro propuštění Assange se vyslovila i Austrálie, jejíž občanství Assange má.
Žena obviněného Stella Assangeová podle deníku The Guardian prohlásila, že její muž „by mohl v letadle do USA sedět v řádu dní“, pokud u londýnského soudu neuspěje. „Jeho život je v ohrožení každý den, kdy zůstává ve vězení. Pokud bude vydán, zemře,“ dodala. Žádost o vydání původně britský soudce v roce 2021 zamítl s tím, že Assangeovi hrozí sebevražda, pokud bude poslán do americké věznice. Vyšší soudní instance však později po ujištění amerických úřadů rozhodnutí změnila.
Australský premiér se obul do Američanů kvůli Assangovi
Assange podle své manželky žádal o možnost účastnit se nynějšího řízení osobně, aby mohl se svými obhájci v soudní síni přímo komunikovat, což mu prý nebylo umožněno. Předchozí slyšení ohledně svého vydání do USA sledoval prostřednictvím videopřenosu.
Assangeův web WikiLeaks zveřejnil desítky tisíc tajných vojenských a diplomatických dokumentů, které vynesl americký armádní zpravodajský analytik Bradley Manning (nyní Chelsea Manningová). Soubory mimo jiné obsahovaly odhalení o úmrtích civilistů ve válkách v Iráku a Afghánistánu.
Zveřejněny byly též dokumenty určující pravidla pro zadržování lidí v táborech v Iráku a na základně Guantánamo po 11. září 2001, v roce 2015 informoval o amerických odposleších francouzských prezidentů Jacquesa Chiraka, Nicolase Sarkozyho a Françoise Hollandea a v roce 2017 zveřejnil tisíce dokumentů o praktikách americké kybernetické špionáže.
Podle amerických vyšetřovatelů tím ohrozil životy informátorů a agentů. V USA, kde čelí obvinění ze špionáže, Assangeovi podle jeho právníků hrozí až 175 let vězení, podotkl web listu New York Times.
V červnu 2012 se Assange uchýlil na ekvádorskou ambasádu v Londýně, aby unikl vydání do Švédska, kde čelil vyšetřování kvůli obviněním ze sexuálního zneužití a znásilnění – ta byla později stažena. Na ambasádě zůstal dalších sedm let, než byl v dubnu 2019 vypovězen. Britská policie jej obratem zatkla za porušení podmínek kauce.
O několik týdnů později ministerstvo spravedlnosti USA zveřejnilo obžalobu Assange ze špionáže. Manningová již byla odsouzena k 35 letům vězení, ale po sedmi letech byla propuštěna, když jí tehdejší americký prezident Barack Obama trest zmírnil.