Článek
"Je to velice dobrý důvod ještě jednou se přesvědčit o tom, jak hluboké jsou naše historické kořeny, jak hluboké jsou naše dějiny vztahů s celým světem," prohlásil Putin po úterním ponoru, který trval přibližně 45 minut.
Podrobné prozkoumání objevů na mořském dně přenechá odborníkům, nicméně je šťastný, že se mohl na odhalování historického dědictví také podílet. Vrak galeony může podle prezidenta vypovídat o stycích dávné Rusi se sousedními státy, a proto podobné výzkumy považuje za důležité i pro širokou veřejnost.
Server Newsru.com si neodpustil rýpnutí a přípomněl Putinovo neslavné potápění v Černém moři před čtyřmi lety. Tehdy se ruský prezident vynořil ze dna Černého moře s antickými amforami v rukou. Všem bylo divné, že jsou nádoby vycíděné, ačkoliv měly staletí odpočívat na dně moře. Mluvčí prezidenta musel nakonec přiznat, že amfory tam byly naaranžované právě pro prominentního „archeologa".
Putin se v minulosti zapojil už do poměrně dlouhé řady dobrodružných akcí, které mají zvýšit jeho popularitu mezi ruskou veřejností. Netají se ani svými vědeckými ambicemi. V roce 2009 podnikl v batyskafu Mir výpravu na dno Bajkalského jezera, o rok později se přidal k výpravě za sněžnými leopardy na jihu Sibiře. [celá zpráva]
V roce 2012 Putin zaujal letem na deltaplánu, jímž prý chtěl navést bílé jeřáby na cestu do teplých krajin. Loni osvědčil svou pověst obětavého ochránce přírody, když vypustil do volné přírody trojici mláďat vzácného tygra amurského.
Putina při cestě na Krym doprovázel premiér Dmitrij Medveděv, ministr obrany Sergej Šojgu, šéf prezidentské kanceláře Sergej Ivanov a šéfka horní komory parlamentu Valentina Matvijenková.
Ukrajinské úřady, které neuznávají odtržení Krymu a obviňují Rusko z okupace poloostrova, proti Putinově cestě na Krym protestovaly.