Článek
Podle StockANI, jejichž animaci poskytla agentura Reuters a která vychází z článku zveřejněném zpravodajskou stanicí CNN, proletěl ruský Suchoj Su-27 nad dronem a opakovaně vypustil na bezpilotní letoun palivo.
Poškodil tím vrtuli dronu, který kvůli tomu nebyl schopen letu a Pentagon jej tak navedl do moře.
Také podle druhé zpravodajské stanice došlo k poškození vrtule. CBS ale uvedla, že se tak stalo ve chvíli, kdy ruské letadlo dron podlétalo. Stabilizátorem na vodorovné ocasní ploše pak trklo do MQ-9 Reaperu, čímž ho poškodilo.
„Kvůli tomu jsme byli nuceni navést bezpilotní letoun do Černého moře,“ řekl novinářům na brífinku Pentagonu brigádní generál letectva Patrick Ryder.
#American media simulated the collision between a drone and a fighter jet over the #BlackSea. pic.twitter.com/ohxdKjqIJo
— NEXTA (@nexta_tv) March 15, 2023
Při nehodě bylo podle něj poškozeno také ruské letadlo, které následně přistálo. Kde tak učinilo, už Ryder neprozradil.
Podle velitele amerického letectva pro Evropu a Afriku Jamese Heckera byly do incidentu zapleteny hned dva ruské letouny. „Nebezpečné a neprofesionální jednání Rusů téměř způsobilo havárii obou letadel,“ řekl Hecker.
Ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov, kterého si ihned po kolizi předvolalo americké ministerstvo zahraničí, řekl, že americká letadla a lodě nemají co dělat v blízkosti ruských hranic. Moskva si ale podle něj konflikt s Washingtonem nepřeje.
Spojené státy využívají MQ-9 Reapery ke sledování i útočným operacím. Ryder odmítl sdělit, zda byl tento konkrétní dron ozbrojen.
Podle amerického letectva mohou být reapery vyzbrojeny střelami Hellfire i laserem naváděnými bombami a mohou uletět více než 1770 kilometrů ve výšce až 15 kilometrů.
Podle dva roky staré zprávy amerického letectva stála výroba jednoho dronu MQ-9 Reaper 32 milionů dolarů (přes 700 milionů korun).