Článek
Žaloby na sebe podaly navzájem oba státy. Chorvatská vláda tvrdila, že se srbské síly v roce 1991 dopustily genocidy ve městě Vukovar a na dalších místech. Srbsko kontrovalo žalobou kvůli vyhnání více než 200 tisíc Srbů z Chorvatska.
Chorvatsko podalo žalobu v roce 1999. Žádalo odškodnění jednotlivců, ale také kompenzace za poškozenou ekonomiku a životní prostředí. Srbsko podalo protižalobu v roce 2010, v níž poukazovalo zejména na bombardování Srby obývané Krajiny.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Předsedající slovenský soudce Peter Tomka odmítl žaloby v plném rozsahu. Žádná ze stran podle něj neposkytla přesvědčivé důkazy o genocidě.
Obě země považují verdikt haagského soudu za formální čáru za minulostí. Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić ho označil „za možná jednu z nejdůležitějších událostí dvoustranných vztahů s Chorvatskem“.
„Zřejmě bude znamenat konec procesu, který trval 15 až 20 let, a ukončí boj obou stran o to, kdo dokáže, že ten druhý je větší zločinec,“ avizoval šéf srbské diplomacie už v neděli.
Podobně hovořil i chorvatský ministr spravedlnosti Orsat Miljenić, když řekl, že cílem Chorvatska bylo, aby záležitost posoudil mezinárodní soud. „Očekávání byla naplněna tím, že ICJ případ prodiskutoval,“ uvedl.
BEZ KOMENTÁŘE: Záběry z Vukovaru v roce 1991Video: Reuters
Stanice BBC upozornila, že vztahy mezi oběma zeměmi se v posledních letech zlepšily, i když Srby před třemi lety pobouřilo osvobození armádního velitele Anteho Gotoviny u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY).
Ve válce mezi lety 1991 a 1995 zemřelo na 20 tisíc lidí.