Hlavní obsah

Ani půl roku po atentátu na premiéra Fica nebyly oznámeny výsledky vyšetřování

Před půl rokem, 15. května 2024, byl ve městě Handlová spáchán atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-sociální demokracie), ale výsledky vyšetřování veřejnost stále nezná. Podle generální prokuratury je na případ nadále uvaleno informační embargo. Není ani jasné, zda policie stále případ vyšetřuje jako teroristický čin, když soud s tímto závěrem vyslovil nesouhlas.

Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Ochranka odvádí postřeleného premiéra Roberta Fica.

Článek

Podle generální prokuratury je věc nadále ve stadiu přípravného řízení, vyšetřování probíhá plynule a není možné určit termín jeho ukončení. „Dílčí informace o procesních úkonech prozatím není možné poskytnout, protože poskytnutí dílčích (selektivních) informací by bylo nejen nekorektní, ale především škodlivé z pohledu dosažení účelu trestního řízení,“ uvedla generální prokuratura.

Do vyšetřování je zapojena inspekce ministerstva vnitra, tajná služba a další bezpečnostní složky. Na veřejnost nepronikly žádné informace, ale v říjnu sám Fico oznámil, že to „vypadá na strašné věci“, ale neoznámil, odkud informace čerpá. Deník Sme v této souvislosti upozornil, že Fico jako poškozený má přístup k vyšetřování přes své právní zástupce.

Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) potvrdil, že na případě pracuje také Slovenská informační služba (SIS) a zpráva má být hotová do konce roku. „SIS v předmětné věci spolupracuje v úzké součinnosti s orgány činnými v trestním řízení,“ uvedl šéf SIS Pavol Gašpar.

Předseda vlády opakovaně označuje atentátníka za opozičního aktivistu. Jednasedmdesátiletý Juraj Cintula, který na premiéra střílel, se zúčastnil několika protivládních protestů, ale jinak jeho napojení na opozici nebylo nijak prokázáno. Opoziční strany vyjádřily obavy, že cílem připravované zprávy SIS je kompromitace jejich představitelů.

Fico v prvním videu zveřejněném po atentátu začátkem června řekl, že Cintula byl poslem zla a nenávisti, které politicky neúspěšná a frustrovaná opozice rozvinula na Slovensku do nezvládnutelných rozměrů.

Údaje z vyšetřování atentátu na Roberta Fica:

  • Od tasení zbraně po první výstřel uběhlo 0,66 vteřiny.
  • Ochranka reagovala na tasenou zbraň za 1,2 vteřiny.
  • Po druhém výstřelu ochranka odklonila zbraň.
  • Pátý výstřel padl 2,3 vteřiny po prvním.
  • Evakuace premiéra začala pět vteřin od posledního výstřelu.
  • Naložení postřeleného premiéra do limuzíny trvalo 13 vteřin.
  • Vůz odjížděl 25 vteřin po prvním výstřelu.
  • Premiér byl v nemocnici do dvou minut a 35 vteřin od tasení zbraně.

Teroristický čin s otazníkem

Květnový atentát v Handlové policisté původně vyšetřovali jako pokus o úkladnou vraždu, ale necelé dva měsíce po střelbě ho překlasifikovali na teroristický čin. Nejvyšší soud Slovenské republiky však s tímto závěrem vyšetřovatelky vyslovil nesouhlas. Policie dosud nesdělila, zda u trestného činu změnila klasifikaci. Pachateli v každém případě hrozí 25 let vězení až doživotí.

Foto: X

Atentátník Juraj Cintula byl zadržen na místě činu

Atentátníkův kamarád Miroslav Hudec řekl, že Cintula byl celý život rebel, bouřil se proti systému, ale zároveň mu záleželo na dodržování pravidel a byl citlivý na to, když stejná pravidla nedodržovali jeho kamarádi a kolegové, ale především politici a lidé ve vedoucích funkcích. Podle kamaráda byl Cintula také zatrpklý a z politiky zklamaný. Hudec přiznal, že ho atentát šokoval a čin svého kamaráda odsoudil.

Atentátník se v minulosti zkontaktoval s proruskou polovojenskou skupinou Slovenští branci, pak se pokusil založit mírové hnutí, označoval se za pacifistu a sociálního demokrata. V posledních měsících před atentátem Cintula navštěvoval protivládní shromáždění, protože byl nespokojený s Ficovou vládou. Cintulův syn je přesvědčen, že jeho otec se chtěl obětovat, aby něco změnil. „Stále probíhá vyšetřování případu. Snaží se zjistit, zda měl nějaké spolupracovníky. Domnívám se, že je to bezpředmětné. Jsem přesvědčen, že konal na vlastní pěst,“ řekl.

Pět ran na premiéra

V hornickém městě Handlová se 15. května 2024 konalo výjezdové zasedání vlády, když podle zprávy Úřadu na ochranu veřejných činitelů zveřejněných v Denníku N, premiér Fico náhle změnil plány a šel se pozdravit s příznivci na náměstí. To se mu málem stalo osudným. Ozvalo se pět výstřelů a předseda vlády padl k zemi. Ochranka bleskově odvezla premiéra autem a pak vrtulníkem do nemocnice, kde mu lékaři zachránili život.

Slovensko i zahraničí s napětím sledovaly zprávy z banskobystrické nemocnice, kde Fica operovali pět hodin. Ministr obrany Robert Kaliňák až po čtyřech dnech napjatého čekání oznámil, že Fico je mimo ohrožení života, ale jeho stav je nadále vážný.

Podle dostupných informací Fico utrpěl několikanásobný průstřel tenkého střeva. Ředitelka banskobystrické nemocnice Miriam Lapuníková připustila, že střelná zranění břicha bývají natolik vážná, že pacient se většinou ani nedostane na operační sál. Ředitelka konstatovala, že Fico přežil i díky své dobré fyzické kondici.

Atentát na premiéra Roberta Fica

Jednasedmdesátiletý Juraj Cintula spáchal atentát na slovenského premiéra 15. května 2024 ve městě Handlová

Z bezprostřední blízkosti vystřelil na Fica celkem pětkrát ze své pistole ČZ 75, kterou vlastnil legálně od roku 1992

Premiérův života zachránili lékaři banskobystrické nemocnice při pětihodinové operaci

Předseda vlády se v létě postupně vrátil do práce

Chtěl se ke mně dostat další muž se zbraní, tvrdí Fico. Útočníka prý zadrželi

Evropa

Výběr článků

Načítám