Článek
Potíže s větrem hlásí Velká Británie. V Anglii zemřeli nejméně dva lidé v automobilech.
„Bouře Eunice přinese ničivé poryvy a mohla by být jednou z nejsilnějších, které v posledních několika letech zasáhly jižní a střední část Spojeného království,“ uvedl hlavní meteorolog britského meteorologického úřadu Frank Saunders.
„Byla to jízda.“ Silný vítr ztěžoval letadlům přistání na Ruzyni
Na záběrech televize Jet TV, které v pátek převzala a rozeslala agentura Reuters, je vidět, jak se několik velkých dopravních strojů na Heathrow, což je nejrušnější letiště ve Spojeném království, při pokusu o přistání dostalo do vážných potíží a muselo manévr přerušit.
Celkově byly zrušeny desítky letů, některé spoje byly odkloněny na bezpečnější letiště.
V britské metropoli silný vítr roztrhal část střešního pláště víceúčelové O2 areny, která stojí uvnitř Dómu milénia – největší samostatně zastřešené stavby světa.
Ještě silnější než v metropoli je vítr na jihu Anglie. Britský meteorologický úřad v pátek uvedl, že na ostrově Wight na jižním pobřeží Anglie naměřili vítr o rychlosti 196 kilometrů v hodině. Předběžně se jedná o nejsilnější vítr, jaký byl kdy zaznamenán na území Anglie.
V Sheerness, v nemetropolitním hrabství Kent na jihu Anglie, vichr sfoukl z mostu kamion. O tom, jak je situace vážná, svědčí mimo jiné i to, že meteorologové na jihovýchodě Anglie varují před životohrožujícími povětrnostními podmínkami.
Meteorologové zpřísnili výstrahu před větrem
Problémy hlásí i další země. V Irsku jeden muž zemřel při odklízení následků bouře, zavalil ho strom. Ženu nedaleko Londýna vážně zranily letící trosky střechy, tři cestující z jednoho auta skončili v nemocnici poté, co na vůz spadl strom.
Dva lidé v Nizozemsku zemřeli na předměstích Amsterodamu, když je zasáhly padající stromy. Podle listu De Telegraaf je řada raněných rovněž na dalších místech země.
Úřady podle listu registrují asi od 15:00 velký počet volání na nouzové linky, většinou se jedná o hlášení vyvrácených stromů, billboardů či dopravních značek. Na dálnici A9 u Amsterodamu se zřítila část protihlukové bariéry. Lidé by podle meteorologů neměli chodit ven ani vyjíždět v autech kvůli nebezpečí létajících předmětů a padajících stromů.
Výstrahu před bouří vyhlásilo pět departementů na severu Francie. Podle Méteo-France udeřil v důležitém přístavu Calais vítr o rychlosti 139 kilometrů za hodinu, ve městě Lille pak naměřili vítr o rychlosti téměř 130 kilometrů za hodinu. U pobřeží Bretaně rovněž naměřili vlny vysoké 6,7 metru, nejvyšší zaznamenané vzedmutí oceánu měřilo přes devět metrů.
Francouzské dráhy oznámily, že na severu země a v Normandii od pátečního poledne ruší až na výjimky regionální vlakovou dopravu. S omezeními je podle nich nutné počítat také ve východní Francii.
Meteorologové v Německu pro páteční odpoledne vydali varování před větrem na pobřeží Severního moře o rychlosti až 160 kilometrů v hodině. Německé dráhy raději dopředu v částech severního a západního Německa přerušily regionální dopravu. Bouře Eunice, která v Německu nese název Zeynep, přichází jen den poté, co jiná tlaková níže Ylenia způsobila v severní části země smrt tří lidí i značné komplikace v dopravě.
Kolem půlnoci by měl orkán podle německé meteorologické služby (DWD) dorazit k německému pobřeží Severního moře a s bouří se má Německo potýkat nejméně do pondělí. Na pobřeží Severního moře se očekává silná přílivová vlna, v Hamburku by mohla hladina Labe překonat normál až o tři metry.
Bouře Eunice se zformovala ve středním Atlantiku a přes Azorské ostrovy doputovala až k Evropě. Během víkendu proto meteorologové v Británii i na starém kontinentu včetně Česka očekávají komplikace.