Článek
„Uprchlická krize je jednou z těch, které ukazují výzvy 21. století, ale odpověď mezinárodního společenství byla ostudným selháním,“ řekl generální tajemník AI Salil Shetty ke zprávě vydané před Světovým dnem uprchlíků, který připadá na 20. června.
„Jsme svědky nejhorší uprchlické krize naší epochy, během níž se milióny žen, mužů a dětí snaží přežít brutální války a zacházení pašeráků lidí a vlád prosazujících své sobecké zájmy namísto projevení základní lidské solidarity,“ uvedl Shetty.
Zpráva naznačuje, že existuje jakási „tajná dohoda“, v jejímž rámci se téma uprchlíků odsouvá stranou a neřeší se.
Kritická situace syrských uprchlíků
Za nejkřiklavější případ označuje uprchlíky před konfliktem v Sýrii, kde podle AI běženci nezískali „žádnou smysluplnou mezinárodní podporu“.
Zmiňuje především zoufalou situaci čtyř miliónů syrských uprchlíků, kteří žijí v pěti zemích sousedících se Sýrií – v Turecku, Libanonu, Jordánsku, Iráku a Egyptě. Podle Amnesty jsou tyto země přetíženy takovýmto obrovským břemenem.
Například v Libanonu už tvoří uprchlíci pětinu populace.
„Současná uprchlická krize nebude vyřešena, dokud si mezinárodní společenství neuvědomí, že je to globální problém, který vyžaduje, aby státy zesílily mezinárodní spolupráci. Potřebujeme radikálně přepracovat politiku a praxi, aby se vytvořila souvislá a komplexní globální strategie,“ řekl generální tajemník.
Ve zprávě organizace vyzývá mezinárodní společenství, aby ustavilo fond pro uprchlíky a zavázalo se přesídlit milión uprchlíků během příštích čtyř let.