Článek
„Každý je dobře obeznámen s americkými plány na anexi Grónska. To může někoho překvapit jen na první pohled. Je hlubokou chybou se domnívat, že jde o nějaké extravagantní řeči nové americké administrativy. Nic takového,“ prohlásil Putin, který americké plány ohledně Grónska označil za „vážné“.
„Tyto plány mají dlouhé historické kořeny a je zřejmé, že Spojené státy budou i nadále systematicky prosazovat geopolitické, vojenskopolitické a ekonomické zájmy v Arktidě. Pokud jde o Grónsko, je to problém, který se týká dvou konkrétních států a nemá s námi nic společného,“ řekl také ruský prezident s odkazem na Dánsko, k němuž největší ostrov světa náleží.
„Nás samozřejmě znepokojuje pouze skutečnost, že země NATO jako celek stále více označují nejsevernější oblast za odrazový můstek pro možné konflikty a plánují použití jednotek v těchto podmínkách,“ dodal šéf Kremlu, který v této souvislosti konkrétně jmenoval Finsko a Švédsko, s nimiž prý Moskva dříve neměla problémy.

Vladimir Putin při návštěvě jaderné ponorky „Achangelsk“ během návštěvy Murmansku
Obě severské země přitom vstoupily do NATO až v reakci na rozsáhlou ruskou invazi na Ukrajinu, v níž Putin pokračuje již přes tři roky, přičemž část ukrajinského území už Moskva jednostranně vyhlásila za ruské území.
Víc ruských vojáků v Arktidě
Rusko podle Putina v Arktidě nikomu nevyhrožuje, ale „buduje linii reakce“. Putin mimo jiné vyzval k intenzivnější obnově vojenských měst pro příslušníky armády a jejich rodiny v oblasti Arktidy, na niž by z ruského federálního rozpočtu mělo jít nejméně deset miliard rublů. „Chci zdůraznit, že to samozřejmě souvisí s posílením naší vojenské složky v tomto regionu. Počet vojenského personálu zde poroste,“ řekl ruský prezident.
Zároveň šéf Kremlu mluvil o plánech uvést do provozu novou generaci jaderných ledoborců a o budoucím využití „severní mořské cesty“, která by měla propojit ruská města Petrohrad, Murmansk a Vladivostok.
Projev v Murmansku pronesl Putin den před návštěvou amerického viceprezidenta J. D. Vance na americké vojenské základně v Grónsku. Původně plánovaná třídenní návštěva byla zkrácena poté, co Dánsko i grónské úřady daly najevo, že Vance není v Grónsku vítán. Trump i představitelé jeho vlády totiž opakovaně mluví o plánech na připojení tohoto dánského autonomního území ke Spojeným státům. Šéf Bílého domu prohlásil, že USA ostrov získají „tak jako tak“, protože ho potřebují.