Článek
Pokud jsou údaje o špionážních aktivitách pravdivé, statisticky to znamená, že každý obyvatel šestačtyřicetimiliónového Španělska se každý měsíc nejméně jednou dostal do hledáčku NSA. Španělská vláda tvrdí, že o sledování hovorů nevěděla.
NSA podle deníku El Mundo jen v rozmezí od 10. prosince 2012 do 8. ledna letošního roku sledovala 60,5 miliónu telefonních spojení. Cílem zpravodajské akce prý zřejmě nebyl odposlech, ale sběr dat o tom, jak dlouho hovor trval a odkud se uskutečnil.
List tvrdí, že získal přístup k dokumentům vynesených Snowdenem díky dohodě s americkým novinářem Glennem Greenwaldem, který žije v Brazílii. Právě Greenwald již dříve publikoval údaje od Snowdena o tajném sledování telefonické a internetové komunikace.
Celoevropský skandál
Skandál ve Španělsku se dostal na veřejnost poté, co se Madrid v pátek nepřipojil k Německu, které vyzvalo členské státy Evropské unie, aby se pokusily se Spojenými státy dosáhnout dohodu o nesledování. O dosažení takovýchto záruk se nyní snaží Berlín s Paříží. Španělský premiér Mariano Rajoy německou iniciativu neodmítl, dodal ale, že jeho země chce získat nejdříve další informace o této aféře.
V posledních dnech vyplulo na povrch, že údajný americký špionážní program byl zaměřen i na řadu státních představitelů včetně německé kancléřky Angely Merkelové.