Článek
Jeden prapor vojáků Spojených států by měl podle Hodgese cvičit tři ukrajinské prapory.
„Budeme je cvičit v bezpečnostních úkolech, zdravotnických úkolech, v tom, jak operovat v prostředí, kde Rusové narušují komunikaci a v tom, jak chránit (sebe) před ruským a povstaleckým dělostřelectvem,“ prohlásil.
O tom, že Spojené státy vyšlou na jaře na Ukrajinu své vojáky k výcviku ukrajinských jednotek už velitel armády USA v Evropě mluvil před třemi týdny při návštěvě Kyjeva.
Podle týdeníku Defense News měli američtí vojáci zamířit na základnu nedaleko Lvova poblíž hranice s Polskem. Počet amerických vojáků tehdy ještě měl být upřesněný a měli pomáhat s tréninkem ukrajinské Národní gardy.
O pomoc s výcvikem požádala ukrajinská vláda.
Obvinění z ruské intervence
Hodges také při středeční návštěvě Polska obvinil Rusko, že jeho jednotky přímo zasahují do bojů o město Debalceve na východě Ukrajiny. Pokud podle něj ofenzíva separatistů uspěje, mohou prý obrátit svou pozornost k přístavu Mariupol.
„Z množství munice, typu vybavení je naprosto jasné, že v oblasti Debalceva dochází k přímé ruské vojenské intervenci,“ řekl Hodges ve Štětíně.
Moskva podle něj rozmístila poblíž hranice s Ukrajinou deset praporů vojáků.
Klíčová jednání v Minsku
Pomoci vyřešit napjatou situaci na východě Ukrajiny mají středeční jednání v běloruském Minsku za účasti prezidentů Vladimira Putina, Petra Porošenka, Francoise Hollanda a kancléřky Angely Merkelové. [celá zpráva]
Jak by měla případná dohoda vypadat, ale zatím není jasné. Na výsledek jednání čekají také Spojené státy, kde se stále silněji ozývají požadavky na vyzbrojení ukrajinské armády.
Prezident Barack Obama v pondělí varoval, že pokud jednání selžou, je dodávka obranných zbraní Kyjevu možná. [celá zpráva]