Článek
„Každá předem připravená výzbroj snižuje náklady a urychluje naši schopnost operační podpory v krizových situacích,“ citovala televize CNN plukovníka Williama Bentleyho z 2. expediční brigády americké námořní pěchoty.
Nasazení je součástí posílení pozic NATO u východních hranic s Ruskem. Aliance v čele USA posílá techniku a vojáky do Pobaltí i do Polska. Norsko přitom s Ruskem sdílí téměř 200 kilometrů hranice a v Murmansku jen necelých 160 kilometrů od ní má základnu ruské Severní loďstvo. Američané v součinnosti s norskou vládou proto znovu využívají i klimatizovaných jeskyní ve střední části Norska.
Jedná se o šest jeskyní. Ve třech je uskladněna munice, ve zbylých zařízení a vybavení včetně vozidel a zásob. Ke komplexu patří i dvě letecké dráhy.
USA zde poprvé uskladnily svoji vojenskou techniku v roce 1981, kdy se ve světě znovu rozhořely obavy z možného jaderného střetu mezi USA a tehdejším Sovětským svazem. Od 90. let ale nikdo moc nevěděl, co s těmito moderními a velkými objekty dělat. Norská vláda přesto jejich správu financovala.
Jeskyně pojmou asi sto armádních zaměstnanců a je v nich dost místa na umístění vybavení pro 15 000 vojáků námořní pěchoty. Pěchota zdejší výzbroj a zařízení naposledy využila při bojových úkolech v Iráku, v nejbližší době se počítá s využitím 6500 uskladněných položek při cvičení více než 16 000 vojáků z 12 aliančních zemí Cold Response 16, které začne v příštích dnech.