Článek
Posílení přítomnosti v Evropě bude podle Bidena spočívat ve vyslání dvou letek nejmodernějších stíhaček F-35 do Británie, zvýšení počtu torpédoborců ve španělských přístavech ze čtyř na šest a vytvoření nového armádního velitelství v Polsku.
Posílit se má také americká přítomnost v Rumunsku, a to dodatečnou brigádou o síle 5000 vojáků, a rovněž v Pobaltí, Německu a Itálii.
Odpověď na všechny hrozby
Šéf Bílého domu vyslání dalších sil na starý kontinent oznámil ve středu v Madridu, kde právě probíhá summit Severoatlantické aliance. Tento krok má podle Bidena přispět k tomu, aby aliance byla schopna „odpovědět na hrozby přicházející ze všech směrů a ve všech oblastech: na zemi, ve vzduchu a na moři”.
NATO je v současnosti více zapotřebí jako nikdy dříve, zdůraznil šéf Bílého domu.
Turecko souhlasí se vstupem Finska a Švédska do NATO
Kromě posílení americké vojenské přítomnosti v Evropě už se podařilo předjednat také rozšíření samotné aliance. Švédsku a Finsku se v úterý podařilo zohlednit turecké výhrady a Ankara tak souhlasila, že už vstupu severských zemí do NATO nebude bránit.
Biden ve středu v té souvislosti upozornil, že ruský prezident Vladimir Putin by si přál „finlandizaci” Evropy ve smyslu posunu evropských zemí k neutralitě, ale místo toho se dočkal posílení NATO v Evropě, a to i o tradičně neutrální Finsko a Švédsko.