Článek
„Nechci zatím zveřejňovat všechny dokumenty trestního případu, o počátečním vyšetřování a jeho výsledcích jsem byl informován. S jistotou ale mohu říct, že vinu za to, že při této katastrofě zahynuli ázerbájdžánští občané, nesou představitelé Ruské federace,“ prohlásil podle agentury Alijev.
Palbou poškozené a těžko ovladatelné dopravní letadlo původně mířící z ázerbájdžánské metropole Baku do čečenského Grozného na jihu Ruska se zřítilo 25. prosince v Aktau na západě Kazachstánu, kam bylo přesměrováno a kde se pokoušelo nouzově přistát. Na palubě zemřelo 38 osob, 29 jich přežilo.
Allijev uvedl, že černé skříňky z letadla nechal poslat do Brazílie, aby došlo k objektivnímu vyšetřování. Rozhodl se tak poté, co se Rusové okolnosti katastrofy pokusili ututlat. Kdyby k tomu nedošlo, souhlasil by prý i s vyšetřováním v Ruské federaci.
Ázerbájdžán tlačí na Rusko, aby se přiznalo a potrestalo viníky zřícení letadla
„Když jsme viděli pokus tuto záležitost ututlat, připsat to nějakým ptákům nebo výbuchu plynové láhve, přirozeně jsem já i ázerbájdžánská veřejnost měli dost vážné pochybnosti o objektivitě vyšetřování pod touto strukturou (ruským vyšetřovacím Mezistátním leteckým výborem),“ připomněl prezident verze, s nimiž po incidentu přicházela ruská strana.
Kreml dříve také k přesměrování stroje uváděl, že se stroj pokoušel přistát v metropoli Čečenska Grozném v okamžiku, kdy ruská protivzdušná obrana v oblasti odrážela útok ukrajinských dronů.
Alijev naznačil, že Rusové situaci hrubě podcenili a neinformovali letadla ve vzduchu o případném nebezpečí. Dříve tak přitom podle něj učinili.
„Obvykle, když se ve vzdušném prostoru země objeví hrozba, je okamžitě uzavřen. To platí ve všech zemích a toto opatření má různé názvy. V Rusku je to operace Koberec. Pokud došlo k ohrožení ruského vzdušného prostoru, měl být okamžitě informován kapitán letadla. Vzdušný prostor se musel okamžitě uzavřít a letadlo se muselo otočit zpět,“ prohlásil prezident.
„Měl bych také poznamenat, že přibližně deset dní před havárií letadla došlo k podobnému incidentu poblíž města Groznyj. Letadlo patřící společnosti AZAL se vrátilo v polovině cesty. Proč tentokrát nebyla posádka letadla varována?“ tázal se nechápavě prezident a poznamenal, že pokusy ruských agentur utajit, co se skutečně stalo, v něm vyvolávají „překvapení, lítost a oprávněné rozhořčení“.
Stroj nad Grozným poničila podle ázerbájdžánských vyšetřovatelů raketa ruského systému protivzdušné obrany Pancir S. Rusové poškozenému letadlu následně zakázali přistát na ruském území a poslali ho stovky kilometrů přes Kaspické moře do kazachstánského města Aktau. Pár kilometrů od tamního letiště se pilotovi podařilo nouzově přistát a zachránit tak téměř 30 lidí. Alijev prohlásil, že piloty i členy posádky vyznamená.
Alijev už dříve uvedl, že požaduje potrestání viníků, omluvu z Ruska a také zaplacení odškodného rodinám těch, kteří nepřežili. Ruský diktátor Vladimir Putin se omluvil za to, co Kreml nazval „tragickým incidentem v ruském vzdušném prostoru“. Putin ovšem nepřiznal, že letadlo sestřelili Rusové, ani že jej následně rušily ruské systémy elektronického boje, což znamenalo pro posádku další komplikace.
Moskva nicméně následně přislíbila, že pomůže identifikovat a potrestat viníky, kteří stojí za katastrofou. Ruští vyšetřovatelé údajně podnikají intenzivní opatření, aby je identifikovali a pohnali je k trestní odpovědnosti za jejich činy, uvedl podle ázerbájdžánského generálního prokurátora Kamrana Alijeva šéf ruského vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin.