Článek
Uhlinové útrapy započaly v září 2005, když na dovolené onemocněla a na snížení teploty si vzala v lékárnách běžně dostupnou tabletu paracetamolu. Následovala výjimečně silná alergická reakce a tehdy patnáctiletá dívka se na druhý den probudila s puchýři na celém obličeji i zbytku těla.
„Bylo to děsivé, nevěděla jsem, co se stalo a co se mnou bude. Nemohla jsem uvěřit, co se to děje. Paracetamol jsem si před tím vzala už mockrát. Bylo to jako by se mi něco rozlézalo pod kůží. Byla jsem v šoku, připadalo mi to jako z hororového filmu,“ popsala Uhlinová, která dnes pracuje jako servírka.
Srůstaly jí rty
Tělo měla pokryté puchýři, strupy a vyrážkou podobnou spáleninám, odpadávaly jí kusy kůže a tkáně také z rukou, zad a břicha. V jednu chvíli byl její obličej tak znetvořen, že jí částečně k sobě přirostly rty.´“Když jsem se poprvé podívala do zrcadla, nemohla jsem sama sebe poznat,“ uvedla s tím, že se styděla vycházet mezi lidi.
S postupem let se její stav díky péči odborníků z univerzitní nemocnice v Linköpingu zlepšoval a dnes je její kůže v pořádku. Dál si ale musí dvakrát denně kapat do očí a je citlivá na prudké sluneční světlo.
Podle profesora Folkeho Sjöberga, jenž ji pomáhal léčit, měla štěstí. „Takové onemocnění je velmi neobvyklé a postihuje pouze jednoho člověka z miliónu. Když se dostaví, musíte ho nechat vyvíjet se, protože ho není jak zastavit,“ řekl.
Toxická epidermální nekrolýza
Jde o závažné onemocnění, které vyvolává alergická reakce na antibiotika nebo sulfinamidy.
Charakteristický projevem nemoci, jíž se taklé říká Lyellův syndrom, je odumírání a odpadávání svrchní vrstky kůže - epidermis. Na těle se vytváří rány. Nemoc také prrovází silná dehydratace a hrozí velké riziko infekcí. Pacienti mívají problém s dýcháním a často bývají napojeni na ventilaci.
Je potřeba ihned vysadit lék, který reakci způsobil, léčit rány a nahrazovat chybějící tekutiny a minerály.
Na nemoc umírá 30-60 procent pacientů, především starší lidé. Bezprostřední příčinou smrti bývá sepse, selhání plic nebo ledvin.
Lehčí formou této nemoci je tzv. Steven-Johnsonův syndrom.
Toxická epidermální nekrolýza může postihnout všechny lidi různých věkových skupin, i když častěji jí trpí ženy a prognóza je horší v případě starších osob. Na nemoc umírá 40 procent pacientů.