Článek
V Makedonii přestaly pracovat všechny tři bloky těžebního a energetického kombinátu Bitolj. Podle srbského serveru www.b92.net proto, že Řecko si odčerpalo mnohem více energie, než bylo dohodnuto. Energii tu ubírají především naplno běžící klimatizace.
Systém se sesypal i v Kosovu. Bez proudu se ocitla i Albánie, a to kvůli poruše na systému, kterým se dopravuje energie ze sousední Makedonie. Ministr energetiky Genc Ruli v televizi řekl, že se nyní pracuje na obnovení dodávek elektřiny nejprve do hlavního města Tirany.
V Rumunsku už třicet obětí
V Rumunsku si vlna veder vyžádala už třicet obětí. Dvanáct lidí zahynulo v pondělí. Rumunské nemocnice přijaly za posledních 24 hodin 19 000 lidí s potížemi vyvolanými mimořádnými horky. Na osm set osob zkolabovalo v rozpálených ulicích.
Lesní požáry sužují Bulharsko i Makedonii a Chorvatsko. V Makedonii, kde rtuť teploměru také vystoupila nad 40 stupňů, si oheň vyžádal jednu oběť. Záchranářům se z hořících domů ve městě Bitola podařilo zachránit asi 20 lidí a hasiči zastavili požár ohrožující město. "Podařilo se nám ochránit město (Bitolu) a oheň je pod kontrolou," uvedl mluvčí vlády.
Úřady varovaly, že situaci by mohla zkomplikovat nevybuchlá munice, která se v okolí více než stotisícové Bitoly nachází od první světové války a v horku se může vznítit.
Premiér Nikola Gruevski požádal o pomoc s ohněm sousední země a v úterý by se měly k hašení požárů přidat vrtulníky z Turecka, Řecka a Chorvatska.
I v Chorvatsku však zuří oheň. Chorvatská policie podle informací agentury DPA kvůli požáru uzavřela jadranskou magistrálu mezi Šibenikem a Primoštenem. Obyvatelé dvou vesnic v okolí Šibeniku museli být evakuováni.