Článek
Chálid šajch Muhammad, který naplánoval útoky na New York a Washington, vytvořil v roce 2002 dvě buňky, jejichž úkolem bylo připravit stejný útok v Británii. Sebevražední atentátníci se měli zmocnit letadla hned po startu z Londýna a zřítit se s ním na některý z terminálů letiště Heathrow.
S ideou útoku na Londýn přišel šajch Muhammad a v červnu 2002 s ní seznámil dalšího vysokého představitele Al-Káidy Ramzího Binálšiba. Ten byl pro to, aby se na akci podílel i někdo z pozemního personálu letiště, který by poskytl potřebné informace, a navrhoval jej infiltrovat.
Útok měl přijít hned po startu
V Londýně byla utvořena buňka, která jen čekala na rozkaz, aby její členové odjeli do Keni prodělat letecký výcvik. Druhá buňka se připravovala v Saúdské Arábii. Její příslušníci měli zaútočit v letadlech a ovládnout je. Scénář tedy byl podobný jako v New Yorku s tím rozdílem, že stroje měly být použity hned po startu, protože panovaly obavy, že později by mohly být sestřeleny.
Plán zřejmě patřil do tolikrát diskutované druhé vlny útoků. V jejím rámci al-Káida uvažovala i o útocích na mrakodrapy v Kalifornii. Protože byla v USA zpřísněna bezpečnostní opatření na palubách letadel a pilotní kabiny byly uzavřeny, měli mít atentátníci nalože v podpatcích, s jejichž pomocí by vyrazili dveře do kabin.
Dalším plánem bylo zaútočit letadlem napěchovaným výbušninami na lodě v přístavu v Dubaji. Nálože přepravované pod nákladem ryb ale vybuchly. To ukazuje, že ne všechny plány Al-Káidy byly realistické nebo dobře připravené.
Mučení vedlo ke lžím
Pákistánec Chalíd šajch Muhammad o plánu útoku na Londýn promluvil při výsleších prováděných agenty Ústřední zpravodajské služby (CIA). Uvedl, že plán útoku v Británii několikrát projednávalo nejvyšší vedení Al-Káidy. Někteří jeho členové podle něj navrhovali nasadit členy Al-Káidy mezi pozemní zaměstnance londýnského letiště.
Autor atentátů na USA byl zatčen v Pákistánu v roce 2003 a je držen na americké základně na Guantánamu, kde pobývá s dalšími asi 171 zahraničními vězni podezřelými z terorismu.
Během svého věznění byl ale opakovaně podroben mučení včetně waterboardingu, a tak i Der Spiegel poznamenal, že výpovědi musejí být brány s rezervou. Waterboardingu byl podroben 183krát. [celá zpráva] Mučen byl i v Polsku. [celá zpráva]
Sám Muhammad uvedl, že na něm byly mučením vynucovány lživé výpovědi. "Vymýšlel jsem si," řekl Chálid šajch Muhammad v roce 2007 při výslechu před vojenským tribunálem na americké základně Guantánamo na Kubě. Lámanou angličtinou pak popsal vyšetřování, při němž byl dotazován na místo pobytu vůdce al-Kajdy Usámy bin Ládina. "Kde je? Nevím. Pak mě mučili. Poté jsem řekl: 'Ano, je v této oblasti'.“
Během výslechu vypočítal Chálid šajch Muhammad 29 teroristických spiknutí, na nichž se měl údajně podílet, a zpochybnil tak použití tvrdých výslechových metod. [celá zpráva]
Dokumenty ale Chálida šajcha Muhammada očistily z podezření, že americkému občanovi nařídil atentát na pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa. Šlo jen o test, zda jeden z verbovaných lidí Al-Káidou je ochoten zemřít.
Šajch byl ale nejen plánovač, ale také bankéř. Posílal peníze dalším teroristům včetně indonéských.