Hlavní obsah

Aktivní hon na Židy. Policie popsala násilí v Amsterdamu

Incident, při němž byla v noci na pátek v Amsterdamu zraněna desítka izraelských fanoušků fotbalového klubu Maccabi Tel Aviv, byl aktivním honem na Židy. S odkazem na tamní policii o tom informuje tamní televize NOS. Sami fanoušci uvedli, že si na ně počkali místní Arabové, kteří se chtěli prát. Telavivský tým ve čtvrtek sehrál v Amsterdamu zápas s místním Ajaxem.

Při násilnostech v Amsterdamu utrpělo zranění deset IzraelcůVideo: Reuters

Článek

Starostka Amsterdamu Femke Halsemová, tamní policie a vrchní státní zastupitelství uvedly, že se jednalo o násilí, které překročilo všechny meze a není v žádném případě obhajitelné.

Policie ve městě několikrát zasahovala, a to mimo jiné i proto, aby ochránila židovské fanoušky a doprovodila je do hotelu. Výtržníci podle úřadů „aktivně vyhledávali izraelské příznivce, aby je mohli napadnout a urážet“. „Pro antisemitské chování, k němuž včera došlo, neexistuje žádná omluva,“ uvedly v pátek úřady, které cituje tamní televize.

Policie v souvislosti s incidentem zadržela 62 lidí.

Několik příznivců bylo zraněno. Média hovoří asi o deseti osobách, televize NOS potvrdila nejméně sedm z nich, kteří byli ošetřeni v amsterdamské nemocnici. Poté byli propuštěni. Úřady vyzývají i další Izraelce, kteří byli napadeni, aby se přihlásili na policii a podali hlášení.

Foto: Michel Van Bergen, Reuters

Fanoušci izraelského týmu v Amsterdamu na snímku z videa ze sociálních sítí

Chtěli se prát

NOS bez zveřejnění jmen vyzpovídala izraelské fanoušky, kteří čekali na odlet domů na letišti Schiphol.

„(Napadla nás) spousta lidí, muslimů, kteří za námi přišli a chtěli se s námi prát. Křičeli na nás, obléhali nás a křičeli ‚Svoboda Palestině‘. Byla u toho policie, která nám řekla, abychom si pospíšili do hotelu. Nakonec jsme museli utéct,“ uvedl jeden z fanoušků.

Další židovští fanoušci se setkali s nadávkami a pliváním. „Na to jsme nereagovali. Do hotelu se později vrátili další příznivci, kteří byli zranění. Říkali, že do nich někdo kopal. Jeden z nich musel do nemocnice,“ sdělili televizi další fotbaloví fandové.

Na letišti byli i tací, kteří plánovali odletět později, ale kvůli strachu o svoji bezpečnost raději Nizozemsko opustí okamžitě. „Necítíme se bezpečně. Byli jsme v Amsterdamu počtvrté, ale jsme si jisti, že již naposledy,“ sdělil další. „Na zápas se přijde člověk bavit. Nemůžu uvěřit tomu, co se tu stalo. (…) Jezdím sem na dovolenou, ale tady to teď vypadalo jako ve válečné zóně,“ dodal.

Foto: Michel Van Bergen, Reuters

Demonstrace podporovatelů Maccabi Tel Aviv před zápasem v Amsterdamu, 7. listopadu 2024

Foto: Michel Van Bergen, Reuters

Policisté zatýkají muže na demonstraci podporovatelů izraelského týmu Maccabi Tel Aviv ve čtvrtek 7. listopadu 2024.

Napjatá situace

Zápas Evropské ligy mezi Ajaxem Amsterdam a Maccabi Tel Aviv skončil 5:0 pro domácí. Napětí ale panovalo už před jeho začátkem. Na stadionu plánovali protestovat propalestinští demonstranti, starostka Halsemová to ale podle televize nedovolila a demonstranti museli stát asi kilometr od stadionu. Protestující, kteří se přece jen ke stadionu dostali, byli následně zastaveni.

V centru Amsterdamu se nicméně podle videí objevili také někteří fanoušci Tel Avivu, kteří skandovali hesla jako „Sereme na Araby“ nebo „Sereme na Palestinu“. Předtím také odstranili jednu palestinskou vlajku visící z okna, píše dále NOS.

Po sociálních sítích ale kolují hlavně záznamy zachycující Araby „lovící“ Židy přímo v ulicích Amsterdamu. Na jednom videu, u něhož nelze s jistotou potvrdit, že pochází z inkriminované noci, je zachycen ukrajinský turista, kterého výtržníci podezřívají, že je Žid. Požadují po něm, aby jim ukázal svůj cestovní pas, aby ho nechali odejít.

Foto: Piroschka Van De Wouw, Reuters

Starostka Amsterdamu Femke Halsemová (na snímku), tamní policie a vrchní státní zastupitelství uvedly, že se jednalo o násilí, které překročilo všechny meze a není v žádném případě obhajitelné.

Na jiných videích je vidět, jak útočníci napadají fanoušky Maccabi, někteří vykřikují hesla o Palestině a Pásmu Gazy, oběti bijí pěstmi nebo do nich kopou, i když bezvládně leží na zemi.

Foto: InterVision, ČTK/AP

Propalestinská skupina poblíž stadionu Ajaxu v Amsterdamu, 7. listopadu 2024.

Nizozemský list De Telegraaf dále uvedl, že ve čtvrtek večer a v noci na pátek v hlavním městě zasahovalo 800 policistů a šest čet pořádkové policie. Úřady podle listu uvedly, že Židy pronásledovala takzvaná „koloběžková mládež“ s tím, že čtvrteční pachatelé byli kromě koloběžkářů také taxikáři, nikoli propalestinští aktivisté.

Kvůli nepokojům budou v Amsterdamu v příštích dnech v pohotovosti další policejní hlídky. Zvýšená pozornost je věnována také mimořádné ostraze židovských institucí a objektů.

Antisemitismus je negativní postoj, až nenávist vůči Židům či židovské víře (judaismu). Původ slova sahá do 19. století, poprvé jej nejspíše použil v roce 1860 židovský učenec Moritz Steinschneider ve slovním spojení antisemitské předsudky v souvislosti s myšlenkami francouzského filozofa Ernesta Renana o nadřazenosti árijské rasy nad semitskou.

Později se termín objevoval v německé nacionalistické literatuře a byl namířen výhradně proti lidem židovského původu či vyznání, ačkoliv zdánlivě odkazuje na Semity obecně. Termín Semité (odvozen od biblického Šéma) je označení pro národy hovořící semitským jazykem, tedy například hebrejsky či arabsky. Vzhledem k historickému vývoji pojmu antisemitismus, který se od počátku vztahoval výlučně k Židům, tak mohou být paradoxně za antisemity označeni i Arabové, byť jsou sami Semité.

Při násilnostech v Amsterdamu utrpělo zranění deset Izraelců

Evropa

Výběr článků

Načítám