Článek
„Jsem si jist, že pan Litviněnko nepožil polonium 210 náhodou nebo proto, aby spáchal sebevraždu. Jsem si jist, že byl úmyslně otráven,“ uvedl ve zprávě Owen a dodal: „Jsem si jist, že pánové Lugovoj a Kovtun umístili 1. listopadu 2006 polonium 210 do čajové konvice v baru Pine. Jsem si rovněž jist, že to udělali s úmyslem otrávit pana Litviněnka.“
Následně Owen poznamenal, že dvojice se neúspěšně pokusila Litviněnka zabít už o pár dnů dříve. Pracovník ruské tajné služby Lugovoj v inkriminovanou dobu navštívil Londýn třikrát během tří týdnů. Společně s Kovtunem však podle Owena jednali na příkaz dalších lidí.
„Pan Lugovoj Litviněnka otrávil zřejmě pod vedením ruské tajné služby FSB. Operace FSB s cílem zabít pana Litviněnka byla zřejmě schválena (šéfem ruské Bezpečnostní rady) panem Patruševem a také prezidentem Putinem,“ píše se ve zprávě.
Tři čtyři doušky
Litviněnko zemřel pár dní poté, co se v hotelu Millenium v londýnské čtvrti Mayfair sešel s Lugovým, který mu nabízel obchodní spolupráci, a s Kovtunem. Když přišel do baru v hotelu, kde byli oba Rusové ubytováni, na stole už stála konvice se zeleným čajem, z níž podle svých pozdějších slov upil tři čtyři doušky. V tu chvíli byl u stolu jen Lugovoj, Kovtun přišel za chvíli. Britové označují za vraha Lugového.
Rozbory následně prokázaly polonium v konvici i v Litviněnkově šálku. Extrémně vysoká radiace byla zjištěna také na jeho oblečení a v těle, stejně jako na toaletě u baru, kam podle záznamů kamer v hotelu Lugovoj i Kovtun krátce před tím nezávisle na sobě odešli. Polonium bylo zjištěno v jedné kabince a také pod vysoušečem na ruce.
Přítomnost látky byla rovněž potvrzena v odtoku pod koupelnovým umývadlem v Kovtunově pokoji, kam měl přístup i Lugovoj. Vyšetřovatelé předpokládají, že zde se dvojice zbavila zbytku polonia.
Umírající Litviněnko v nemocnici obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z toho, že nařídil jeho vraždu. Kreml to ale vždy popíral. Ruské ministerstvo zahraničí ve středu uvedlo, že závěrečná zpráva je politicky zaujatá. Moskva varovala před zhoršením vzájemných vztahů.
Vinu opakovaně popřel i Lugovoj, jehož vydání do Británie Rusko odmítá. Owenovu zprávu Lugovoj krátce po jejím vydání označil za absurdní.
Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a pak pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v bezpečnostním aparátu, který podle něj ovládlo podsvětí.
Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, pak přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6. Jeho případ vedl k diplomatické roztržce mezi Londýnem a Moskvou.
Související témata:
Litviněnko byl otráven těsně před tím, než měl ve Španělsku podat svědeckou výpověď o působení ruské mafie v zemi.