Článek
„Slavit porážku vlastní země s bývalou okupační mocností, u toho jsem nechtěla být,“ vysvětlovala nejdříve Weidelová v rozhovoru důvod, proč v květnu na rozdíl od druhého spolupředsedy partaje Tina Chrupally neslavila na ruské ambasádě Den vítězství.
Alice Weidel hat Recht!
— Erika Steinbach (@SteinbachErika) September 12, 2023
Die Alliierten wollten Deutschland nicht befreien, sondern besiegen. Und das taten sie gründlich - entgegen jeglichem Völkerrecht. Massenvergewaltigungen, Entrechtung und millionenfache Vertreibung Deutscher.
Das war die „Befreiung“. pic.twitter.com/iGaVSs3dmK
„Alice Weidelová má pravdu!“ reagovala poté na sociální síti X (dříve Twitter) Steinbachová, která je šéfkou nadace Desiderius-Erasmus-Stiftung, kterou založila AfD.
„Spojenci nechtěli Německo osvobodit, ale spíše ho porazit. A udělali to důkladně – v rozporu s veškerým mezinárodním právem,“ napsala dále Steinbachová a pustila se do výčtu zločinů, které podle ní spojenečtí vojáci spáchali: „Masové znásilňování, zbavení volebního práva a vyhnání milionů Němců. To bylo to ‚osvobození‘,“ shrnula na adresu spojenců.
Für Alice #Weidel ist die Kapitulation des NS-Regimes am 07.05.1945 eine "Niederlage des eigenen Landes" gewesen.
— Michael Mayr 📯 (@Doener_Keks) September 10, 2023
Eine Rechtsextremistin bedauert die Kapitulation von Nazideutschland als Niederlage
Adolf Hitler und die NSDAP haben Millionen Menschen getötet.#Sommerinterview pic.twitter.com/mA7JhBXDIt
Steinbachová byla čtyři desetiletí členkou křesťansko-demokratické CDU, z níž v roce 2017 vystoupila na protest vůči postoji tehdejší kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi. Mezi lety 1990 až 2017 byla poslankyní Bundestagu, německému Svazu vyhnanců šéfovala v letech 1998 až 2014.
Češi prý za války netrpěli
Kontroverze svými výroky o druhé světové válce vyvolala Steinbachová už v minulosti. V roce 1998 prohlásila, že „Češi za druhé světové války skoro vůbec netrpěli“. V rozhovoru s Českým rozhlasem pak v roce 2010 kontroverzní výrok hájila. „Musíme konstatovat, že se s Československem zacházelo jinak než s Polskem. K Čechům se Hitler nechoval výrazně odlišněji než ke svým spoluobčanům v německé říši,“ prohlásila Steinbachová.
Populistická AfD je nyní celonárodně druhou nejsilnější stranou v Německu, podle aktuálních průzkumů má podporu zhruba 22 procent voličů. Na první příčce se drží konzervativní dvojblok CDU/CSU s přibližně 27 procenty, sociálnědemokratická SPD kancléře Olafa Scholze má nyní okolo 17 procent. Následují Zelení (zhruba 14 procent), liberální FDP (přibližně sedm procent) a postkomunistická Levice (zhruba čtyři procenta).
V některých spolkových zemích je přitom podpora AfD výrazně vyšší. Například v Braniborsku je s podporou 32 jednoznačně nejsilnější stranou, když má před druhou SPD náskok 12 procentních bodů, ukázal nedávný průzkum.