Článek
„Čeho je moc, toho je příliš,“ prohlásila Mayová a dodala, že ideologie radikálního islamismu je „perverzí islámu“ a její porážka „je jednou z největších výzev“. Je proti ní potřeba nejen nasazení vojenských a protiteroristických sil, ale je také nutné změnit myšlení lidí.
Podle premiérky tak společnost a její jednotlivé části čekají „složité a rozpačité rozmluvy”, ale nelze se jim vyhnout. Mayová k tomu dodala, že by žádná komunita neměla být vydělována a segregována.
Předsedkyně britské vlády připomněla, že útok ze sobotní noci byl třetím teroristickým útokem v zemi za poslední tři měsíce. Poznamenala, že ačkoliv mezi nimi není spojnice v podobě nějaké jedné sítě, jasně se vyjevil nový trend. Premiérka uvedla, že hrozba je eminentní, protože tajné služby jen od březnového útoku ve Westminsteru zhatily dalších pět věrohodných pokusů o rozpoutání teroru.
Zastřelený londýnský teroristaVideo: AP
Byli jsme moc tolerantní
Podle ní je proto třeba provést čtyři věci. Zaprvé porazit ideologii radikálního islamismu, zadruhé zabránit tomu, aby její zastánci mohli volně komunikovat na internetu. Mayová v té souvislosti vyzvala k „mezinárodní dohodě o regulaci v kyberprostoru“.
To ale ještě podle ní nestačí, protože extremisté se v prvé řadě nesmí pohybovat v reálném prostoru. Vojenské a bezpečnostní akce za hranicemi v Sýrii či na domácí půdě nestačí. „V naší zemi bylo příliš tolerance,“ řekla Mayová a dodala, že britská společnost musí „identifikovat“ radikální elementy a „vymýtit je“. V neposlední řadě je podle ní potřeba, aby britské složky změnily protiteroristickou strategii tak, aby adekvátně odpovídala nastolenému trendu.
Amatérské video po útoku v LondýněVideo: Reuters
Premiérka se nevyjádřila k termínu konání předčasných voleb, které se mají uskutečnit ve čtvrtek. Dá se tedy očekávat, že proběhnou, jak to schválila královna Alžběta II.