Hlavní obsah

EU zavede odvetná cla na americké zboží

3:08
3:08

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Evropská unie v reakci na americká cla na ocel a hliník zavede od příštího měsíce protiopatření na dovoz amerického zboží v hodnotě 26 miliard eur (650 miliard korun). Napsala to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Evropské komise. Ta konkrétně uvedla, že 1. dubna nejprve ukončí stávající pozastavení cel na americké výrobky, ke kterému došlo v roce 2021, do poloviny dubna pak EK ještě předloží nový balíček protiopatření na americké zboží.

Foto: Pool, Reuters

Dalším jednáním s USA pověřila Ursula von der Leyenová komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče.

Článek

Ve středu vstoupila v platnost cla na veškerý dovoz oceli a hliníku ve výši 25 procent, která zavedl americký prezident Donald Trump. Zároveň skončila platnost předchozích výjimek a bezcelních kvót, na což se EU rozhodla reagovat.

Odvetná cla se budou vztahovat na zboží, jako jsou bourbon, motocykly nebo lodě. EU zároveň uvedla, že nyní zahájí dvoutýdenní konzultace s cílem vybrat další kategorie výrobků.

„Naše rozhodnutí odpovídá hospodářskému rozsahu amerických cel. Protiopatření budou zavedena ve dvou krocích. Počínaje 1. dubnem – a plně zavedena od 13. dubna,“ uvedla podle Reuters v prohlášení předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Von der Leyenová dalším jednáním s USA pověřila komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče. „Jsme připraveni vést smysluplný dialog,“ uvedla s tím, že Šefčovič má obnovit jednání s USA s cílem „prozkoumat lepší řešení“.

Šefčovič již dříve vyzval americké protějšky ke konstruktivnímu dialogu a varoval, že na zavedení cel Trumpem bude blok reagovat.

Celní války už během prvního Trumpova období

EU čelila clům na kovy už během prvního Trumpova volebního období v roce 2018. USA tehdy zasáhly evropský vývoz oceli (25procentní clo) a hliníku (10procentní clo) v hodnotě téměř sedm miliard dolarů. Pro některé produkty ale existovaly výjimky. Spojené státy tento krok obhajovaly obavami o svou národní bezpečnost.

Unijní blok reagoval odvetnými cly na vybrané známé společnosti, jako například na výrobce motocyklů Harley-Davidson nebo výrobce džínů Levi Strauss. Cla byla uplatňována u konkrétních produktů a zahrnovala jak zemědělské zboží a oděvy, tak i produkty z oceli a hliníku.

V roce 2021, kdy byl v Bílém domě Joe Biden, se obě strany dohodly na příměří: Spojené státy zavedly nový soubor celních kvót, nad kterými uplatňovaly cla na kovy, zatímco EU zmrazila všechna svá restriktivní opatření. Toto příměří nyní pod Trumpem končí.

Výběr článků

Načítám