Článek
„Tato opatření se budou postupně zvyšovat s finančními a politickými důsledky, a to počínaje pozastavením návštěv, kontaktů a akcí na vysoké úrovni a také naší finanční spolupráce s Kosovem,“ řekl mluvčí Evropské komise Peter Stano podle agentury Reuters. Další detaily o opatřeních však neuvedl.
Srbové zatkli kosovské policisty
Napětí mezi Srbskem a Kosovem se zvýšilo ve středu poté, co Bělehrad oznámil, že zadržel tři kosovské policie na srbském území. To však kosovská vláda odmítla. Podle ní srbské síly zavlekly trojici policistů z kosovského území. To následovně odmítl srbský prezidenta Aleksandar Vučić. Dodal, že Srbsko je ochotné poskytnout své poznatky o incidentu mezinárodní vyšetřovací komisi.
Agentura Reuters ve středu večer informovala, že Kosovo přestane v reakci na zadržení svých policistů vpouštět na své území vozy se srbskou poznávací značkou. Agentuře to řekl nejmenovaný představitel kosovského ministerstva vnitra. Právě spor o poznávací značky výrazně zvýšil v uplynulých měsících napětí se Srbskem, které neuznává samostatnost Kosova.
Spor o starosty po bojkotu voleb
Koncem května vypukly demonstrace a střety na severu Kosova, když se vedení měst se srbskou menšinou snažili ujmout starostové z albánských stran. Ty získaly většinu v zastupitelstev, protože Srbové dubnové komunální volby bojkotovali. Chtějí totiž, aby obce, kde tvoří většinu obyvatelstva, mohly vytvořit spolek.
Spojené státy a Evropská unie vyzývají Kurtiho, aby starosty z úřadu odvolal, stáhl zvláštní policejní oddíly, které se podílely na dosazení těchto starostů do úřadu, a dodržel dohodu z roku 2013 týkající se vytvoření autonomního Sdružení srbských okresů.
Vláda premiéra Kurtiho i předchozí kabinety ji ale odmítly uvést do praxe v obavách, že Srbsko by prostřednictvím autonomního celku mohlo ovlivňovat vnitřní záležitosti kosovského státu.