Článek
Šéfové států a vlád evropského bloku už při příchodu na čtvrteční bruselské jednání v mnoha případech zdůrazňovali jednotu evropského postoje ke kauze. Moskva jakýkoli podíl na pokusu o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery nervovou látkou novičok (nováček) odmítá.
Summit tedy večer zřejmě poněkud posílil vyznění diplomaty předem připravených závěrů schůzky, které uváděly, že lídři berou britská obvinění "mimořádně vážně".
#EUCO agrees with UK government that highly likely Russia is responsible for #SalisburyAttack and that there is no other plausible explanation.
— Donald Tusk (@eucopresident) 22. března 2018
Britská premiérka Theresa Mayová ve čtvrtek při příchodu jednoznačně spojila "drzý a bezohledný" útok ze 4. března s agresivním chováním Ruska vůči Evropě a dalším zemím v ruském sousedství. O věci diskutovala na trojstranné schůzce s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Sešla se také s dalšími účastníky summitu, včetně českého premiéra v demisi Andreje Babiše.
Vyhoštění diplomatů
V minulých dnech patřilo mezi země EU se zdrženlivějším pohledem na situaci především Řecko. Jeho premiér Alexis Tsipras ve čtvrtek zdůraznil potřebu řádného vyšetření věci a také odpovědnost.
Některé země, například pobaltské státy, v souvislosti s kauzou přemýšlejí o vypovězení některých ruských diplomatů. Podle zdrojů z diplomatických kruhů EU o zvážení takového kroku požádal Londýn část členských zemí unie, včetně Česka.
Podle starších Tuskových vyjádření i připravené verze závěrů by EU v reakci na Salisbury měla posílit svou odolnost vůči biologickým, chemickým a jaderným rizikům. Lépe by měla spolupracovat s NATO a zlepšit své schopnosti v boji s hybridními hrozbami, včetně kybernetických.