Článek
Členské státy si podle nového návrhu budou moci vybrat, zda přijmou přerozdělování migrantů, nebo zasponzorují jejich návrat. Kdo pro to nezvedne ruku je eurofob, soudí Schinas.
„Teď se nám blíží německé volby, pak nastane období pro sestavování nové vlády, a to se bude v podstatě časově shodovat s kampaní před francouzskými (prezidentskými) volbami,” řekl Schinas, který je původem z Řecka.
Ze Schinasových slov plyne, že věří, že v obou volbách zvítězí strany, respektive kandidáti, kteří návrh nového migračního paktu podpoří.
Margaritis Schinas očakáva novú dohodu o migrácii na budúci rok. 🇫🇷
— EURACTIV.sk (@euractivsk) September 22, 2021
Proti návrhu bojuje iba krajná pravica a ľavica, povedal portálu EURACTIVhttps://t.co/JR1GImogCk
„Myslím, že bezprostředně po francouzských volbách zahájíme rychlý proces sbližování a dosáhneme konečné dohody,” řekl.
Proti jsou jen extrémní eurofobové
Dosažení dohody je podle viceprezidenta Komise v zájmu středopravých a středolevých stran a na kritiku se dle jeho názoru zmůžou jen eurofobové. Koho tím přesně myslí, ale nezmínil.
„Nejhlasitějšími odpůrci návrhu Komise na novou dohodu o migraci jsou eurofobní krajní pravice a eurofobní levice. Oba konce politického spektra chtějí migraci využít k tomu, aby tvrdily, že Evropa nedokáže řešit problémy svých lidí,” řekl v rozhovoru Schinas.
Eurofobové zprava podle něj chtějí hranice hlídat, zatímco eurofobové zleva nechtějí hranice vůbec. Navrhovaný migrační pakt je tak dle Chinase rozumným kompromisem.
Today’s agreement on a European Union Agency for Asylum, the first important building block in creating a solid European asylum system. A concrete deliverable of our EU Pact for Migration and Asylum. An overall agreement is possible. Change is happening. https://t.co/cJFPQAnIVu pic.twitter.com/6RoxHRDcYN
— Margaritis Schinas (@MargSchinas) June 29, 2021
Vedle zavedení efektivnějších a rychlejších procedur, konkrétně jednotných procedur na hranicích, počítá nový návrh také s opuštěním nápadu na povinné přerozdělovací kvóty.
EU hledá nový recept na migraci
Místo toho přichází unijní exekutiva se systémem „flexibilního zapojení“ či „efektivní solidarity“, kdy se státy mohou podílet více způsoby – skrze relokaci žadatelů o azyl ze zemí prvního vstupu na své území (dotovanou z rozpočtu EU), zajištěním návratu lidí, který na azyl nemají právo (na vlastní náklady), nebo různými typy podpůrných opatření.
I přes výrazné změny v návrhu se zdá, že nejvýraznější kritici původního návrhu – tedy země visegrádské čtyřky – nejsou spokojeni. Prostor pro novou dohodu nevidí ani maďarský premiér Viktor Orbán (Fidesz), ani český premiér Andrej Babiš (ANO).