Článek
Severoirský protokol je součástí dohody, kterou Spojené království uzavřelo s Bruselem po odchodu z Evropské unie. Mezi Severním Irskem a zbytkem britského království vytvořil hranici v moři, kvůli které musí zboží proudící z Velké Británie podstoupit byrokratické kontroly.
To se projevuje na zpožděných dodávkách zboží a na zvýšené nervozitě některých severoirských politiků, kteří protokol vnímají jako oddělení Severního Irska od zbytku britského království.
Johnson má něco za lubem, varují Irové
Už v červenci dal Londýn jasně najevo, co od Bruselu očekává. Primárně požaduje zrušit uplatňování pravidel unijní podpory v Severním Irsku, rovněž chce ukončit dohled Evropského soudního dvora nad právem EU v regionu. Obojí je pro Brusel nepřijatelné, rozvodová dohoda je platná součást mezinárodního práva.
Ah lads https://t.co/BWAvHuMsJd
— Neale Richmond (@nealerichmond) October 9, 2021
Evropská komise má na návrhy reagovat tuto středu. Zasvěcení diplomaté očekávají pouze malé ústupky. Nic, co by výrazněji měnilo původní dohodu. Komise by mohla například dát výjimku z pohraničních kontrol pro produkty „národní identity”, jako jsou tradiční britské párky.
Obchodní válka bude, ale ne hned
To ale Britům nebude stačit. Hrozí tak, že Severoirský protokol prostě jednostranně přeruší – a to by se téměř jistě setkalo s odezvou.
Článek 16 dává EU možnost přijmout odvetná „přiměřená vyrovnávací opatření” v případě, že Britové nedodrží svou stranu podmínek. Už teď se v Bruselu hovoří o možnosti uvalení cel na cenné britské vývozy, jako jsou automobily.
Za násilím v Belfastu není jen brexit. Mládež je znuděná a zmanipulovaná, varuje komentátor
„Došlo by k obchodní válce,” sdělil jeden z unijních diplomatů novinářům ze serveru Politico. „Nebude to ale okamžitě,” dodává.
V takovém případě by totiž Komise musela londýnskou vládu upozornit alespoň měsíc dopředu. To by odstartovalo sáhodlouhá jednání v rámci smíšeného výboru pro vzájemné pobrexitové vztahy a až po využití všech právních nástrojů by došlo k uvalení cel.