Článek
Politici se zavázali zintenzivnit kroky proti pašování lidí například větší výměnou informací o kriminálních sítích převáděčů. Přislíbili také postihnout příčiny vystěhovalectví v domovských i tranzitních zemích. Závěrečné prohlášení hovoří rovněž o společném záměru zlepšit povědomí uprchlíků o rizicích nelegální migrace a o možnostech dobrovolných repatriací, napsala agentura AP.
Důležitým bodem diskuse byla i stabilizace situace v Libyi, odkud do Evropy vyplouvá většina afrických běženců. Podle agentury AFP to řekl eurokomisař pro otázky vnitra a migrace Dimitris Avramopulos.
Ten se schůzky v tuniské metropoli zúčastnil spolu s ministry Francie, Německa, Itálie, Rakouska, Malty, Slovinska, Švýcarska a Estonska coby předsednické země EU, uvedla agentura ANSA.
Africkou stranu zastupovali představitelé Tuniska, Libye, Alžírska, Egypta, Čadu, Nigeru a Mali. Tuniský ministr vnitra prohlásil, že obchod s migranty nelze potlačit jen bezpečnostními opatřeními; problém má podle něj i velký aspekt sociální a ekonomický. Ministr zahraničí Mali vyzval evropské státy, aby pro mladé Afričany usnadnily vízové postupy.
Schůzka byla druhým setkáním takzvané kontaktní skupiny, která poprvé jednala v březnu v Římě. Další zasedání je plánováno ve Švýcarsku na konci tohoto roku.