Článek
Estonsko bylo předposlední zemí z desítky kandidátských, kde se konala referenda o vstupu do EU. Jako poslední budou tuto sobotu hlasovat Lotyši. Pokud se i oni vysloví pro členství v Unii, pak již nestojí jejímu rozšíření v květnu příštího roku nic v cestě.
Účast v referendu dosáhla v Estonsku 63 procent z 850 tisíc oprávněných voličů. Počet obyvatel Estonska se pohybuje kolem 1,4 miliónu.
15 let úsilí o návrat do Evropy
Výsledek referenda není pro parlament závazný, ale dává výraznou podporu proevropské politice nynější vládnoucí konzervativní koalice. "Dnešní ano uzavře patnáct let trvající proces našeho snažení o připojení se k Evropě v hospodářském, kulturním a politickém významu," prohlásil ministr hospodářství Meelis Atonen, podle nějž začalo úsilí o nezávislost Estonska již koncem osmdesátých let minulého století.
Země s příkladnou ekonomikou
Samostatnosti však Estonsko dosáhlo až po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Dnes je v mnoha směrech vydáváno za zemi s příkladnou ekonomikou, nízkými daněmi a přísnou finanční politikou. Hrubý domácí produkt vzrostl loni v Estonsku o 5,8 procenta a prognóza na letošní rok zní 4,5 procenta, což je vzhledem k poklesu konjunktury takřka v celé Evropě velmi dobrý výsledek - pokud bude splněn.
Výsledek referenda v Estonsku by mohl podpořit i pozice stoupenců EU v sousedním Lotyšsku, kde se zatím očekává mnohem těsnější výsledek než v Estonsku.