Článek
"Členové mise z USA, Kanady, Evropy a Ruska jsou žádáni, aby zemi opustili do deseti dnů," píše se v dopise eritrejské vlády datovaném v úterý. "Doporučuje se, aby se UNMEE tomuto rozhodnutí podřídila a spolupracovala při jeho realizaci," uvádí se v dopisu se upřesněním:"Toto nařízení zahrnuje všechny (příslušníky) zmíněných národností bez ohledu na oblast, kde působí."
V Eritreji působí 3300 příslušníků UNMEE, kteří střeží hranici s Etiopií, s níž vedla Eritrea válku v letech 1998 až 2000.
OSN míní případ řešit
"Bylo nám řečeno, že se dnes odpoledne sejde Rada bezpečnosti OSN, aby tuto otázku projednala," řekl činitel OSN, podle něhož pravděpodobně zavdala Eritreji podnět k tomuto kroku nedávná kritika ze strany Rady bezpečnosti OSN. Podle něj se nařízení týká asi stovky lidí, může jich však být více.
Před dvěma týdny OSN pohrozila sankcemi vůči Eritreji, pokud bude Asmara působení mírových vojáků v zemi dále omezovat.
Eritrea zakázala 5. října tohoto roku přelety vrtulníků OSN nad svou částí nárazníkové zóny a vzápětí zamezila také vozidlům OSN noční hlídkování v zóně. Eritreji vadí, že OSN nedokázala v praxi prosadit rozhodnutí nezávislé komise, která přiřkla pohraniční město Badme Eritreji. Etiopie rozhodnutí komise z dubna 2002 nepřijala.