Článek
„Turecko je partner, kterému mohou všechny země důvěřovat. Především pak Rusko a Ukrajina. Stále věříme, že současný konflikt musí být ukončen. Jakýkoli mír je lepší než válka,“ řekl Erdogan s tím, že evropští partneři ocenili úspěchy, kterých Turecko od začátku války v diplomacii dosáhlo – například vyjednávání o vývozu ukrajinského obilí.
„Od prvního dne války jsme investovali hodně sil, abychom co nejvíce zabránili prolití krve a ztrátám života. Férový mír nikdy nebude mít poražené,“ dodal.
Průlomová jednání úhlavních nepřátel. V Praze se setkaly špičky Arménie a Ázerbájdžánu
Erdogan krátce před tiskovou konferencí hovořil přibližně hodinu s českým premiérem Petrem Fialou a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Probírali vztahy EU s Tureckem, Ukrajinu, Rusko, sankce či těžbu plynu v Černém moři.
Turecký prezident na tiskové konferenci zdůraznil, že jeho země je především v otázkách bezpečnosti a dodávkách energií do Evropy nenahraditelná.
Dodal, že Evropská unie by se měla zaměřit na větší přístupnost mezi Unií a Tureckem. Některé země ale podle něj hází Turecku klacky pod nohy, a ačkoli nejmenoval, bylo zřejmé, že má na mysli Řecko.
Napjaté vztahy s Řeckem
Právě mezi Řeckem a Tureckem totiž panuje poslední týdny napětí kvůli Egejskému moři. Řecko tvrdí, že protistrana vyvolává napětí a činí nepřijatelné výroky zpochybňující svrchovanost Řecka v Egejském moři.
Podle Turecka naopak Atény okupují demilitarizované ostrovy v Egejském moři.
FOTO: Do Prahy se sjely hlavy států, policie uzavřela terminál letiště a okolí Pražského hradu
Erdogan dokonce prozradil, že při jeho závěrečné čtvrteční řeči na neformálním summitu se „jeden nejmenovaný člověk zvedl a musel opustit místnost, protože jsem mluvil příliš drsně“. Na mysli měl řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise.
Arménie a Ázerbájdžán musí dospět
Vrátil se také k zářijovému výroku, kdy řekl, že si Řecko musí promyslet, jaké vztahy s Tureckem chce. „Jak říkám, jedné noci můžeme přijít,“ naznačil tehdy možný vojenský útok.
„Nemluvil jsem jen o Řecku, ale o všech zemích, co nás budou chtít ohrozit. Oni (Řekové) dobře chápou, co jsem měl na mysli. Nechceme eskalaci s nikým, ale bojujeme za turecké zájmy,“ uvedl na konferenci v Praze.
Turecký prezident také ztratil slovo ohledně situace mezi Arménií a Ázerbájdžánem. V Praze totiž jednal Erdogan s představiteli obou zemí.
Borrell: Evropa si v Praze narýsuje novou bezpečnostní politiku. Bez Ruska
„A mluvíme spolu neustále. Věřím, že v našem regionu dosáhneme normalizace vztahů. Jen očekáváme, že obě strany dospějí. Až bude podepsán mír, nebude na naší straně žádný problém a otevřeme hranice,“ řekl Erdogan.
Arménie s Ázerbájdžánem jsou dlouhodobě znepřátelené země, mezi kterými v září vypukly ostré boje, jež si vyžádaly stovky životů na obou stranách.
Dřívější pokusy o normalizaci vztahů selhaly, protože Turecko podporovalo Ázerbájdžán.
Po roce 2020, kdy Arménie prohrála s Ázerbájdžánem konflikt a přišla o okresy kolem Náhorního Karabachu, se ale diplomatické vztahy mezi Tureckem a Arménií začaly zlepšovat.