Článek
„Jsme proti ´arénám´. Vy víte, co se v nich dělo. Lidé v nich byli roztrháni zvířaty,” řekl v pátek Erdogan. Dodal, že dal pokyn ministrovi sportu, aby slovo „aréna” zmizelo z názvů všech sportovních stadiónů v celém Turecku.
Turecký prezident se rovněž ohradil proti kritice na vysoký nárůst počtu studentů v náboženských školách imam hatip. Reagoval tak na nedávnou kritiku od opozičních politických stran, podle nichž vládní školská politika věnuje těmto vzdělávacím zařízením zvláštní pozornost.
„Zprávy, že tlačíme na otevírání škol imam hatip a že žáci jsou nuceni, aby se do těchto škol zapisovali, jsou záměrně zkreslené,” řekl Erdogan. Autory takových tvrzení označil mimo jiné za fašisty. „My nemáme a nebudeme mít nic společného s násilím, nátlakem, ani se sociálním a politickým inženýrstvím,” dodal turecký prezident, jehož Západ viní z autoritářství.
Škola vládnoucí strany
Školy nazývané imam hatip začaly vznikat ve 20. letech minulého století jako instituce pro výuku imámů poté, co Atatürkovy reformy zrušily v zemi náboženské školy madrasy. Ve školách imam hatip, které absolvovala řada členů vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), včetně Erdogana, se vyučují běžné předměty a menší část hodin je věnována náboženství, studiu koránu a života proroka Mohameda.
Podle statistiky tureckého ministerstva školství je nyní takových škol v Turecku 4185 a navštěvuje je na 1,3 milionu žáků. V roce 2003 bylo škol imam hatip v zemi asi 500 a chodilo do nich ani ne 85 000 dětí.