Článek
Případ drak, jak kauzu překřtila tamní média, rozpoutala před několika dny britská rodina Hartových. Ta u sebe mládě neznámého druhu uchovávala více než sto let.
Malý dráček byl po celou dobu naložen v roztoku formaldehydu. Tělo tvora je proto dodnes velmi dobře zachováno. Jsou na něm jasně viditelné rostoucí drápky na rukou i nohou, nezbytná křídla i pupeční šňůra.
.: foto:REUTERS/Allistair Mitchell
Je to podvod? Skutečný drak? Stejné otázky jako dnes si podle dochovaných záznamů kladli vědci už před sto lety.
Britsko-německý souboj
Nádobu s dráčkem poslali londýnskému přírodnímu muzeu němečtí vědci kolem roku 1890, kdy mezi sebou obě země nemilosrdně soupeřily.
Muzeum tedy proto usoudilo, že jde jen o figurínku a že Němci chtějí Británii před vědeckým světem znemožnit. Vrátný Frederick Hart měl záhadný předmět po krátkém zkoumání zničit, což ale neudělal.
Vědcům podivuhodné embryo předal před časem jeho synovec David žijící v Oxfordshire na jihu Anglie. Ten tvora našel náhodou pod haldami šatstva v garáži - místnosti, kam nádobu před dvaceti lety uložil jeho otec.
Jasno do zvláštního případu má přinést mikroskopický rozbor, který proběhne v nejbližších dnech. Dráček je totiž opravdu dokonalý, ani zblízka tak nikdo z odborníků nedokáže rozlišit, zda je pravý, nebo falešný.