Článek
Podle informací stanice BBC si příbuzní vzali z nemocnic do domácí péče šest osob hospitalizovaných kvůli podezření na vysoce nakažlivou ebolu. Jedna z nich mezitím zemřela a panují obavy, že se virus rozšíří mezi místní lidi.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Nechtěli prý, aby jejich blízcí zemřeli v osamění, ale zřejmě také nechápou nebezpečí, v němž se ocitli oni i zbytek jejich vesnic. „Jejich láska k příbuzným je může zabít všechny," sdělil reportér BBC.
Odvádění nemocných není první komplikace ze strany místních. Ve městě Macenta, které se nachází v Guinei, došlo dokonce začátkem dubna k napadení střediska pro nakažené. Místní obviňovali lékaře ze zavlečení viru.
Úmrtnost je až 90 procent
Na nákazu zemřelo téměř 200 lidí. Zasažená je kromě Guineje, Libérie, Mali i Sierra Leone. Úmrtnost činí až 90 procent. Pacienti trpí průjmy a zvracením a pomoci jim může včasná hydratace organismu. Nemoc se šíří pouhým kontaktem s tělesnými tekutinami nemocných, přičemž nemusí jít jenom o krev nebo moč, ale stačí pot.
Nejpostiženější je stále Guinea, kde potvrdili nákazu u 258 lidí, z nich přes 170 osob zemřelo. Současná epidemie je podle agentury AP neobvyklá co do místa, protože v minulosti se ebola vyskytovala spíše v centrální Africe. Poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 osob a polovina zemřela.