Hlavní obsah

Džihádisté z Islámského státu se vracejí. Domů

Právo, ČTK, BBC, rm

Porážky Islámského státu (IS) v Iráku a Sýrii, kde džihádisté ztrácejí další a další opěrné body, mají svůj rub: z bojišť se vracejí do domovských zemí radikálové, kteří se za teroristickou organizaci dosud angažovali. Zatím jich je nejméně 5600. S odkazem na zprávu newyorské neziskové organizace The Soufan Center o tom informovala BBC.

Foto: Reuters

Ilustrační foto

Článek

Stoupenci IS, kteří se vrátili, podle zprávy pocházejí z celkem 33 zemí. Většina z nich po návratu míří rovnou za mříže, někteří ale mohou nadále znamenat bezpečnostní riziko.

Islámský stát, který na území, jež v Sýrii a v Iráku kontroloval, v roce 2014 vyhlásil chalífát, letos přišel o své hlavní bašty v obou zemích; v červenci irácká armáda z rukou IS dobyla irácké město Mosul a minulý týden osvobodily arabsko-kurdské milice s podporou mezinárodní letecké koalice pod velením Spojených států syrské město Rakka.

Cesty stoupenců IS do Iráku a Sýrie zmítaných boji v zásadě ustaly v roce 2015, když začala teroristická organizace přicházet o velkou část území a mnoho států zpřísnilo kontroly cestujících, uvádí zpráva.

V čele žebříčku je Rusko

The Soufan Center se ve zprávě odvolává na údaje poskytnuté úřady ze 33 zemí. Z více než 5600 stoupenců IS, kteří se vrátili domů, podle zprávy pochází: 400 z Ruska (z celkových 3417, kteří se přidali k IS), 760 pochází ze Saúdské Arábie (z 3244 přívrženců IS), 800 z Tuniska (z 2926 stoupenců IS) a 271 z Francie (z celkových 1910 lidí, kteří se přidali k IS). Po přičtení počtu bojovníků IS z dalších zemí situace představuje nemalé bezpečnostní riziko, uvádí zpráva.

Podle počtu je nejvíce navrátilců v Turecku, Tunisku a Saúdské Arábii. Tunisko revidovalo odhad svých zahraničních bojovníků a snížilo jej ze šesti tisíc na 2920. Zemí, která měla nejvíce zahraničních bojovníků v řadách chalífátu, se tak stalo Rusko.

40 tisíc dobrodruhů
Přes 40 tisíc přišlo do Sýrie a Iráku s cílem přidat se k džihádistům. Dokumenty získané po dobytí Rakky a dalších bašt radikálů pomohly identifikovat asi 19 tisíc osob. Z dokumentů ovšem nevyplývá, kolik lidí z bojů vyvázlo – a co chystali pak.

Jelikož radikálové přicházejí o území, budou se pravděpodobně častěji obracet na své stoupence v zahraničí, aby „svou značku udrželi naživu“, míní experti. Navrátivší se přívrženci IS podle nich patří ke skupině, která bude zřejmě nejvíce vystavena snahám o kontakt ze strany bojovníků IS, kteří konflikt neopustili.

Minulý týden vedoucí britské tajné služby M15 Andrew Parker oznámil, že většina z 800 Britů, kteří odešli bojovat za IS, se nevrátila a asi 130 z nich přišlo o život.

Šance na návrat dalších je podle něj malá, jelikož radikálové vědí, že jim hrozí v každém případě vězení.

Irák udeří na zbytky IS

Irácká armáda připravuje ofenzivu proti zbylým bojovníkům IS na západě země. Armáda na to ve středu upozornila civilisty v dotyčných lokalitách. „Bezpečnostní jednotky vás nyní přicházejí osvobodit. Bůh je v této poslední bitvě s námi,“ stálo na letácích, jež rozhazovali piloti vojenských letadel u západní hranice u měst Káim a Ráva.

Text nabádá ty, kdo dosud bojovali proti státu, aby „odhodili zbraně, a jakmile osvobozující jednotky vstoupí do města, odebrali se do domů  označených na střeše bílým praporem“.

Související články

Výběr článků

Načítám