Článek
Asadová se měla obrátit na ruský soud a požádat o zvláštní povolení k opuštění Moskvy. V současné době její žádost zřejmě úřady posuzují. Diktátorova manželka vzhledem k místu svého narození má britské a současně syrské občanství, připomíná deník Bild.
Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov v pondělí zprávu tureckých médií popřel.
Otázkou je, zda Růže v poušti, jak se Asmě Asadové přezdívalo, nechce mít se svým mužem už nic společného, nebo se zoufale snaží dostat domů, kde chce prožít poslední dny, které jí zbývají. Manželce bývalého syrského diktátora totiž lékaři letos v květnu diagnostikovali agresivní formu leukémie. Nemoc přišla pět let poté, co Asadová oznámila, že se zotavila z rakoviny prsu.
Uprchnout jsem nechtěl, tvrdí Asad. Ze základny ho prý Rusové evakuovali
Akutní myeloidní leukémie je karcinogenní onemocnění krvetvorby. Zpočátku má nespecifické příznaky, jako jsou únava, horečky, noční pocení, bolesti kloubů. Poté, co nádorové buňky napadnou různé tkáně, se zvětší uzliny, játra, slezina a projeví se nedostatek krevních buněk.
Asma se narodila v Londýně v roce 1975 do rodiny špičkového syrského kardiologa Faváze Achrase, jehož manželka pracovala v diplomatických službách na syrském velvyslanectví v britské metropoli. Asmě se dostalo vynikajícího vzdělání, studovala počítačovou informatiku a francouzskou literaturu na King’s College London. Poté pracovala jako investiční bankéřka v Deutsche Bank a J. P. Morgan. Za Bašára Asada se vdala v roce 2000 a odešla s ním do Sýrie. Spolu mají tři děti, čtyřiadvacetiletého syna Hafíze, dceru Zaine (21) a nejmladšího syna Karima (19).
Asad s manželkou žijí v exilu v Moskvě. Poté, co Asadův režim v Sýrii padl, bývalý vůdce opustil zemi v neděli 8. prosince, byl evakuován z ruské letecké základny Hmímím. Předpokládá se, že Asma s dětmi opustila Sýrii jen pár dnů předtím.
Rusko jejich žádost o azyl přijalo, nesmějí ale opustit Moskvu a nesmějí se zapojit do politické činnosti.