Článek
Dodal, že červenobíle označené auto policie OSN zasypal po setmění nejméně jeden neznámý útočník několika střelami. Policejní hlídka střelbu opětovala, ale útočníkovi se podařilo zmizet.
K napadení policejního vozu došlo v obci Lužane, asi dvacet kilometrů severně od Prištiny. Velitel místní policie Seremet Ahmeti v místní televizi potvrdil smrt obou policistů a řekl, že tlumočník byl těžce zraněn.
Chappell odmítl poskytnout další informace o obětech útoku, dokud nebudou informovány jejich rodiny.
Podle informací BBC je mrtvý policejní důstojník z Ghany. Útok vyšetřují Britové působící v silách KFOR.
Blízký Východ jako varování
Násilí v Kosovu se dalo předvídat, protože mezinárodní společenství nedokázalo vyřešit konečný status této jihosrbské provincie, řekl bývalý americký velvyslanec u OSN Richard Holbrooke. Loni varoval mezinárodního správce Kosova Harryho Holkeriho, že "bychom tady mohli mít začarovaný kruh Západního břehu".
"Holkeri bohužel nepodnikl nic pro urychlení jednání o statusu Kosova, protože si zřejmě neuvědomil, že čas není na jeho straně," zdůraznil Holbrooke, který je architektem mírových dohod o ukončení války v Bosně v roce 1995. "Evropská unie udělala řadu chyb a Harry Holkeri nepochopil situaci," řekl ještě.
Albánci sledují svůj dlouhodobý cíl, kterým je nezávislost.
Kosovo plné násilí
Kosovem minulý týden otřásaly ozbrojené srážky mezi Albánci a Srby, které si vyžádaly 28 mrtvých a přes šest set zraněných, mezi nimi i 61 příslušníků mezinárodních sil.
Místní Albánci zaútočili na Srby, vypalovali jejich obce, domy a kostely. Přes tři tisíce lidí uprchlo před násilnostmi z domovů. NATO vyslalo do Kosova dvoutisícové posily.
Kontingent má už přes dvacet tisíc mužů a o víkendu se mu dařilo udržet v provincii klid.