Článek
Nehoda se odehrála v pondělí krátce po půl třetí odpoledne. Dva rafty, z nichž na každém podle televize jelo pět Čechů, sjížděly řeku Guil, když se kvůli silnému proudu převrátily. Pasažéři prvního člunu vyvázli bez zranění, ve druhém ale přišli o život dva lidé.
Záchranná služba podle stanice BFM TV na místě nalezla muže, který už nedýchal a nebilo mu srdce. „Byl prohlášen za mrtvého v důsledku utonutí. Další žena byla vytažena z vody s velmi slabým pulzem a dopravena do nemocnice v Briançonu, kde na následky zranění kolem 17:30 zemřela,“ informovala televize.
Posádkám obou převrácených raftů podle ní poskytli první pomoc kajakáři, kteří trénovali nedaleko. Podle vyjádření místních četníků, kteří incident vyšetřují, se relativně malé čluny „nemohly přizpůsobit proudu řeky Guil na začátku sezóny“ a nebyly pod žádným dohledem. „U dvou obětí bude provedena pitva a budou provedeny výslechy, abychom porozuměli okolnostem tragédie,“ vzkázala prokuratura.
Informaci o smrti dvou Čechů potvrdilo i ministerstvo zahraničí. „Můžeme potvrdit úmrtí dvou českých občanů ve Francii. Náš zastupitelský úřad v Paříži je v kontaktu s rodinou obětí a poskytuje konzulární asistenci,“ sdělil Novinkám mluvčí Daniel Drake.
Letos nebezpečnější než obvykle
Podle televize France 3 se jednalo o čtvrtou nehodu na divoké vodě během zhruba jednoho a půl týdne v jižních Alpách. Tento smrtící začátek sezóny je způsoben především velmi silnými průtoky v řekách.
Minulé pondělí přišel o život 73letý Ir, který se na řeku vydal na kajaku. Následující den byl v řece Durance mezi městy Briançon a Le Villaret nalezen mrtvý anglický kajakář, který se účastnil skupinového výletu. V neděli pak na řece Gyr poblíž přehrady Vallouise zemřel 62letý kajakář.
Minulý týden proto varoval prezident národního svazu profesionálních průvodců na kánoích a přidružených disciplínách Thomas Pascal vodáky před obtížnějšími podmínkami na řekách. Rekordní sněhové srážky v horském masivu Écrins a na italských hranicích, vydatné deště a pozdní tání ledu způsobily, že řeky v oblasti jsou nebezpečnější než obvykle.
Naposledy zemřel český vodák v cizině letos začátkem května v Rakousku. Při jízdě na kajaku u rakouské obce Weissenbach am Attersee čtyřiapadesátiletý muž při sjezdu řeky na nebezpečném místě vypadl z kajaku a nemohl se dostat z divoké vody. Další vodáci ho nakonec vytáhli na břeh, po převozu do nemocnice ale zemřel. Nejtragičtější nehoda vodáků z ČR se v posledních letech stala koncem května 2016 na východošvýcarské řece Landquart. Krátce po vyplutí od obce Küblis se tehdy jeden ze dvou raftů s pětičlennou posádkou převrátil, přežili jen dva lidé z jeho posádky.