Článek
Sociální sítě zaplavily desítky záběrů z ázerbájdžánských zdrojů, na nichž drony útočí proti arménským pozicím. Míří na sklady, systémy protiletecké obrany i přímo na vojáky v úkrytu. V novém konfliktu se tak staly jednou z hlavních hrozeb pro neuznávanou republiku.
Baku využívá především výzbroj z Turecka
Ázerbájdžánské ozbrojené síly se přitom právě prostřednictvím dronů dostávají do dříve nedobytných hor v regionu. Záběry se pak chlubí na internetu i na velkoplošných obrazovkách v centru Baku.
V médiích se přitom objevily informace, podle nichž přinejmenším šest systémů protivzdušné obrany sovětské výroby Osa a Strela-10, kterými disponovala arménská armáda, zničily turecké drony Bayraktar TB2.
Turecká pomoc převáží izraelskou
Ruský portál gazeta.ru citoval nejmenovaného vojenského experta pro časopis Forbes, podle něhož drony mohli řídit turečtí vojáci. „Možná Turecko předalo Bayraktar TB2 ázerbájdžánským ozbrojeným silám v rámci pomoci při zářijovém útoku,“ řekl.
Baku podle expertů využívá také drony vyrobené v Izraeli, nasazené už při čtyřdenním střetu o Náhorní Karabach před čtyřmi léty.
Baku hlásí mrtvé při ostřelování, Jerevan porušení příměří popírá
„Izrael dlouhodobě dodává Ázerbájdžánu zbraně i drony. V současném konfliktu to však není rozhodující. Využívá se totiž především výzbroj z Turecka včetně tureckých bezpilotníků,“ tvrdí izraelský expert Ja’akov Kedmi.
Internet klame?
Arménie podle analytiků disponuje určitým množstvím vlastních dronů pod názvem Krunk (jeřáb), avšak zatím není jasné, zda je v Náhorním Karabachu nasadila.
Několik ázerbájdžánských bezpilotníků se přitom podařilo sestřelit protiletadlovými komplexy Osa a Strela. Ty však v boji s drony nehrají velkou roli, neboť jsou určeny pro útok proti letadlům či vrtulníkům, zdůrazňují experti.
SPECIÁL: Karabach – Bitva o Černou zahradu
„Záznamy úderů dronů proti karabašským pozicím dělají dojem na uživatele internetu, sdílejí je na sociálních sítích a diskutují o nich mnohdy velmi emocionálně,“ řekl BBC Viktor Murachovskij, ruský vojenský expert. Podle něj by však nebylo správné soudit účinnost dronů podle těchto záběrů. „Záznamy neúspěchů a porážek se na sítích nevystavují,“ řekl.
Kamikadze už v roce 2016 |
---|
Ázerbájdžán už v dubnu 2016 sáhl po modelu Harop. |
Tento kamikadze krouží nad krajinou a pak se vrhá střemhlav na cíl. |
Je schopný letět až rychlostí 185 km/hod a má maximální dosah 500 kilometrů. |
Vyrábí ho firma Israel Aerospace Industries. |
4. dubna 2016 zasáhl autobus s arménskými vojáky a nejméně sedm jich zabil. |
Karabach sdělil, že sestřelil průzkumný dron typu ThunderB izraelské výroby. |
Zdroj: ARD, vpl |