Článek
Hortenová zemřela loni ve věku 81 let a její majetek podle časopisu Forbes dosahoval 2,9 miliardy dolarů.
Arizace byl termín používaný nacisty pro odebírání majetku Židům, jeho předávání nežidům a vyloučení Židů z podnikání.
To nejlepší ve středu
Téměř 26karátový „Sunrise Ruby“, který si Hortenová v roce 2015 pořídila za ekvivalent asi 30 milionů dolarů, se ve středu vydražil za něco málo přes 13 milionů švýcarských franků (asi 14,6 milionu dolarů), včetně poplatků a „prémie kupujícího“. Předprodejní odhad počítal s cenou 14 až 18 milionů franků.
Ve věku 103 let zemřel poslední žalobce z norimberských procesů
Předtím se 90karátový diamant „Briolette of India“ - ústřední část náhrdelníku zdobeného menšími diamanty – prodal za 6,3 milionu franků (sedm milionů dolarů) včetně poplatků. Před prodejem se jeho cena odhadovala na 9 až 14 milionů franků.
Kupci obou hvězdných položek nebyli bezprostředně identifikováni.
Celkově Christie's uvedla, že středeční prodej – první osobní část aukce, která se už tento měsíc odehrávala online – vynesl 156 milionů dolarů, což je nad nejnižším odhadem, a za celý den se podařilo získat 139 milionů dolarů.
V prodeji se objevily safíry, smaragdy, perly, diamanty a mnoho dalšího.
Závěrečná fáze je stanovena na pátek, ale nejlepší části sbírky byly k mání už ve středu.
Christie's necouvla
Židovské organizace aukci kritizovaly kvůli nacistické historii sbírky. Centrum Simona Wiesenthala, židovská skupina pro lidská práva se sídlem v USA, podle BBC News požadovala, aby Christie's v prodeji nepokračovala. „Hortenovy miliardy použité na vybudování této sbírky byly také součtem zisků z nacistické arizace židovských obchodních domů,“ napsala v posledním dopise aukčnímu domu.
Christie's prodej přibližně 700 šperků obhajovala tím, že výtěžek z prodeje půjde na dobročinné účely, včetně studia holokaustu, podpory vídeňského Muzea umění, lékařského výzkumu a dětí ze sociálně slabších rodin.
Christie's od aukce neodstoupila. Připustila jen, že Hortenová čerpala „významné dědictví“ po svém manželovi, který zemřel v roce 1987. Ten za třetí říše jako člen nacistické strany NSDAP „pod nátlakem“ kupoval židovské podniky, aby vybudoval maloobchodní impérium.
Desetitisíce maloobchodních prodejen vlastněných Židy byly za nacistů arizovány a hodnotu židovských podniků od nástupu nacistů k moci v roce 1933 snižovaly bojkoty, propagandistické útoky a další tlak úřadů. Mnozí Židé nedostali žádné odškodnění.
Podnikatelé jako Horten toho dokázali využít. Většinu svého bohatství vybudoval po válce, ale jeho značka obchodního domu Horten AG se zrodila v období nacismu.
Aukční síň uvedla, že všechny šperky byly zakoupeny v průběhu více než půlstoletí, počínaje počátkem sedmdesátých let, tedy více než čtvrt století poté, kdy nacisté prohráli druhou světovou válku. Zopakovala, že sbírku převzala s tím, že veškerý výtěžek půjde na dobročinné účely.
David Schaecter, prezident Nadace přeživších holokaustu v USA, uvedl, že skupina vzala vysvětlení Christie's na vědomí, avšak upozornila, že „není v pořádku“.