Hlavní obsah

Drama v italské jeskyni: Záchranáři vyprošťují uvízlou a těžce zraněnou vědkyni. Cestu jí razí výbušninou

3:24
3:24

Poslechněte si tento článek

Rozsáhlou akci spustili záchranáři v italských Alpách, aby vyprostili z bezmála 600metrové hloubky těžce zraněnou 32letou speleoložku Otavii Pianovou. Výzkumnice při pátrání v jeskyni Abisso Bueno Fonteno utrpěla vážný úraz, když spadla ze šestimetrové výšky, čímž si způsobila četné zlomeniny na hrudi, nohou i v obličeji.

Stovka záchranářů vyprošťuje speleoložku z jeskyně v italských AlpáchVideo: Reuters

Článek

K jejímu vynesení na povrch jsou bezpodmínečně nutná nosítka, ta ovšem na řadě zúžených míst nelze protáhnout. Záchranáři proto musí odpalovat mikronálože, aby zraněné prorazili cestu a ve fixované poloze ji bezpečně dostali ven.

Pianová se vydala v sobotu s osmi kolegy na expedici v rámci projektu, který trvá už několik let a jehož cílem je výzkum místního jeskynního systému. Když skupina ušla v podzemí asi pět kilometrů, uvolnil se pod Pianovou kus skály.

Ostatní členové výpravy okamžitě zalarmovali záchranné složky, jejichž příslušníci se ke zraněné propracovali v neděli a dopravili ji na místo v podzemí, kde zřídili vytápěnou „základnu“. V jeskyni totiž panuje konstantní teplota osmi stupňů Celsia a vysoká vlhkost vzduchu.

Záchranáři na „základně“ instalovali ventilátor, který k pacientce naháněl teplo, a v neděli večer přistoupili k odpalování menších náloží, aby ženě na nosítkách uvolnili cestu na povrch.

To se postupně daří, ale celá operace je velmi komplikovaná a pomalá - v průměru se jim podle deníku Corriere della Sera daří pokročit asi 50 metrů za hodinu. V úterý ráno měli za sebou asi třetinu cesty, a pokud by šlo vše v rámci možností dobře, skončila by záchranná mise nejdříve ve středu večer.

„Doufáme, že ji zítra (ve středu) večer vytáhnou. Musí ale dělat nějaké zastávky, protože se potřebují zotavit,“ upřesnil Corrado Camerini, lékař a delegát lombardských horských záchranářů.

V transportu nosítek se střídají vždy čtyři záchranáři, zatímco pátý je svým tělem stabilizuje proti případnému zřícení. Stav pacientky permanentně sledují na místě lékař a zdravotní sestra.

Záchranáři z celé Evropy bojují o život jeskyňáře, kterého v Turecku kilometr pod zemí postihlo krvácení

Evropa

Žena zatím zůstává při vědomí a prostřednictvím záchranářů poslala vzkaz svému životnímu partnerovi: „Řekněte mu, že jsem v pohodě.“

První z lékařů, který se ke zraněné propracoval, byl Rino Bregani z milánské polikliniky. „Měli jsme srdce v krku a báli jsme se nejhoršího, ale tomu nejhoršímu jsme už unikli,“ řekl s ulehčením.

Celkem se na akci podílí v podzemí i na povrchu asi stovka pracovníků záchranných složek a dobrovolníků. Ke koordinaci lidí v podzemí a u východu z jeskyně slouží telefonní spojení, jehož kabel měří více než tři kilometry.

Nynější anabáze je přitom pro Pianovou jakési déjà vu. Už před rokem a půl měla podobný incident, když utrpěla úraz v jeskyni ve stejném krasovém systému. Se zlomeným kotníkem uvázla v hloubce 150 metrů na 52 hodin a také tehdy prý následovala dramatická záchranná akce s pomocí vrtulníku.

Na Islandu se zřítila ledová jeskyně

Evropa

Výběr článků

Načítám