Článek
Spojené státy poskytly či slíbily Ukrajině vojenskou pomoc za 37 miliard dolarů (814 miliard korun). Její součástí jsou i moderní zbraně jako raketomety HIMARS či těžké tanky M1 Abrams.
Podpora pro dodávky zbraní se mezi Američany v uplynulém roce příliš nezměnila – loni v květnu s nimi souhlasilo 60 procent lidí.
Výrazně se ale proti loňskému květnu snížila podpora sankcí proti Rusku, a to ze 71 procent na 58. Může za tím stát obava Američanů z růstu inflace, soudí experti.
Podle analytika Samuela Charapa výsledky průzkumu ukazují, že se dosud neprojevila mezi Američany „únava z Ukrajiny“. Podpora pomoci Ukrajině by ale mohla klesnout, kdyby se válka v Evropě protáhla nebo kdyby se vojenská pomoc stala námětem politických rozepří mezi demokraty a republikány, píše agentura AP.
Drtivá většina Američanů si myslí, že válka na Ukrajině je neospravedlnitelná, a zhruba tři čtvrtiny respondentů se domnívají, že by Spojené státy v konfliktu a jeho řešení měly sehrát nějakou roli.
Velká většina respondentů si také myslí, že se Rusko dopustilo na Ukrajině válečných zločinů. Rusko má u Američanů velmi špatnou pověst. Přes 60 procent respondentů se domnívá, že Rusko je nepřítelem či hlavním nepřítelem USA, a zhruba polovina oslovených se obává vlivu Ruska ve světě. Pouze osm procent Američanů má kladné mínění o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi.
Rusy pak kladně hodnotí polovina Američanů a 17 procent respondentů je opačného názoru.