Hlavní obsah

Do laboratoří v celém světě se dostaly vzorky smrtící chřipky

LONDÝN

Tisíce vědců v 18 zemích světa ničí od úterý nádobky s kmenem pandemické chřipky, které jim byly omylem zaslány do laboratoří k rutinním testům. Výzvu zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Vzorky viru zaslala americká společnost od září 2004 do dubna 2005 do více než 3,7 tisíce laboratoří.

Článek

"Nebezpečí, že by onemocněl některý pracovník v laboratoři, je relativně nízké; nicméně vzorky dostalo velké množství laboratoří a pokud by se někdo nakazil, nebezpečí těžkého onemocnění je vysoké. A tento virus se ukázal jako plně přenosný," upozornil vedoucí oddělení pro chřipky při WHO Klaus Stohr.

Zatím není zcela jasné, proč virový kmen H2N2, který v roce 1957 zabil jeden až čtyři milióny lidí, byl v sadě vzorků běžně zasílaných do laboratoří. Kmen z roku 1957 nebyl zařazován do výroby chřipkových vakcín od roku 1968 a kdokoliv narozený po tomto roce proti němu není imunní.

Podle mluvčí federálního centra pro kontrolu a prevenci nemocí v Atlantě Nancy Coxové s největší pravděpodobností nejde o úmyslné zaslání nebezpečných vzorků či o pokus o bioterorismus. Přípravou vzorků k zasílání laboratořím je pověřována soukromá společnost Meridian Bioscience Inc. ze Cincinnati ve státě Ohio.

Téměř 99 procent laboratoří, které obdržely virus smrtící chřipky, je v USA; 14 v Kanadě a 61 sad se vzorky bylo zasláno laboratořím v 16 zemích Evropy, Asie, Blízkého východu a Jižní Ameriky. Podle WHO některé laboratoře mimo USA již vzorky zničily a do pátku by měly být zničeny i ty zbývající.

Zdraví veřejnosti údajně ohroženo není.

Výběr článků

Načítám