Článek
Vojáci z 65. mechanizované pěší brigády v turecké pohraniční oblasti Lüleburgaz byli převeleni do Kosova „k zajištění stability a míru“, uvedlo turecké ministerstvo obrany podle listu Hürriyet. V neděli zveřejnilo video, na němž jsou vidět vojáci s insigniemi mírových sil KFOR, kteří odjíždějí z Turecka a následně vystupují z letadla v Kosovu.
Turečtí vojáci mají posílit policii a jednotky KFOR na severu Kosova, kde žije početná srbská menšina a kde minulý týden vypukly protesty kvůli nástupu čtyř starostů z řad etnických Albánců. Vzešli totiž z voleb, které místní Srbové bojkotovali, a nechtěli tak ani umožnit, aby na příslušných radnicích začali pracovat.
Kosovská policie se je ale snažila do budov dostat, což vyvolalo střety s demonstranty, kteří se mezitím u radnic shromáždili. Do konfliktu se zapojili příslušníci mírových jednotek KFOR, kteří se snažili policii a demonstranty oddělit. Třicet z nich, devatenáct Maďarů a jedenáct Italů, přitom utrpělo zranění včetně zlomenin a popálenin od zápalných lahví, které demonstranti házeli.
Maďaři poslali pro své zraněné vojáky do Kosova airbus a lékařský tým
NATO poté oznámilo, že misi KFOR posílí o 700 vojáků. Mise v současnosti má zhruba 3800 příslušníků, z toho 350 je z Turecka. Ankara tam podle listu poslala zhruba 500 dalších. Vyžádalo si je velitelství NATO v Neapoli a turecký prapor má zatím působit jako záloha.
Vedoucí představitelé západních zemí včetně USA eskalaci násilí v Kosovou kritizovali a vyzvali Prištinu a Bělehrad, aby se dohodly na uspořádání nových komunálních voleb v severním Kosovu.
Turecko se v kosovském sporu těší důvěře vlád v Prištině i Bělehradě. K většímu angažmá v Kosovu vybídl Ankaru během nejnovější eskalace také srbský prezident Aleksandar Vučič.